Mieszkanka Zagrody ukończyła 100 lat

Anna Dyrda z miejscowości Zagroda świętowała swoje setne urodziny. Z tej okazji odwiedzili ją starosta krasnostawski Janusz Szpak, wójt Siennicy Różanej Leszek Proskura i Justyna Przysiężniak, kierownik KRUS w Krasnymstawie.

Wójt Proskura odczytał list od premier Beaty Szydło, a także wręczył jubilatce upominek i bukiet pięknych róż, życząc pani Ani wszelkiej pomyślności, zdrowia, spokoju oraz radości w kręgu bliskich osób. Kolejne życzenia popłynęły od Justyny Przysiężniak, która poinformowała 100-latkę, że przywiozła ze sobą decyzję o przyznaniu jej z tytułu osiągnięcia tak pięknego wieku dodatkowego świadczenia z KRUS.
Anna Dyrda urodziła się 9 kwietnia 1917 r. w Mińsku. – Wówczas Polski jeszcze nie było. Jej życie nie było usłane różami. Niebawem po ślubie męża pani Anny wzięto do niewoli, w której przebywał prawie sześć lat. Była sama nie mieli dzieci. Po szczęśliwym powrocie męża z Niemiec osiedlili się w miejscowości Żdżanne, gdzie dorabiali się na niewielkim gospodarstwie rolnym – opowiada Sławomir Kamiński, rzecznik starosty krasnostawskiego. Mąż pani Ani zmarł w 1985 r. Od 16 lat jubilatką opiekuje się jej chrzestny syn Marian Popik wraz z żoną Kazimierą. – Jest mi tu bardzo dobrze – mówi 100-latka. – Dbają o mnie bardzo. Mam swój pokój i swój telewizor, który często włączam, żeby wiedzieć, co się dzieje na świecie – dodaje. Widać, że pani Anna tryska humorem i jest wielce radosną osobą.
Anna Dyrda jest 26 osobą z terenu powiatu krasnostawskiego, która w ciągu ostatnich 14 lat ukończyła ten sędziwy wiek. Na obecną chwilę żyje w powiecie osiem stulatek. – Staram się uczestniczyć we wszystkich takich jubileuszach – mówi starosta Janusz Szpak. – Nasza najstarsza mieszkanka, pani Marianna Błaziak z Dobryniowa, jest 15. osobą wśród najstarszych obecnie żyjących osób w Polsce – zauważa starosta. (k)