Migrantów będą mieć jak na dłoni

Straż Graniczna odebrała 13 pojazdów obserwacyjnych o łącznej wartości ponad 22 mln zł. Do Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej przyjechało pięć z nich. Wszystkie zostały skierowane do ochrony granic z Białorusią i Ukrainą.

Przewoźne Jednostki Nadzoru zbudowano na bazie terenowych Toyot Hilux. – W tych pojazdach obserwacyjnych po raz pierwszy zamontowane zostały systemy optoelektroniczne takie same jak te stosowane na wieżach obserwacyjnych – mówi Ewelina Szczepańska z Komendy Głównej Straży Granicznej. – Wcześniej systemy te miały nieco mniejszy zasięg.

Po raz pierwszy zastosowano również wyjątkowo czułą kamerę światła dziennego, która umożliwia obserwowanie kolorowego obrazu w jakości HD nawet przy niewielkim poziomie oświetlenia. W celu poprawy komfortu pracy funkcjonariuszy, stanowiska operatorskie przeniesiono do pierwszego rzędu siedzeń co zwiększyło przestrzeń i pozwoliło na rozpoczęcie prowadzenia obserwacji bez konieczności opuszczania pojazdu. Wykorzystano również nowe elementy w konstrukcji samych pojazdów, dzięki czemu są przystosowane do jazdy w trudnym terenie o wiele bardziej niż poprzednie PJN-y.

Urządzenia obserwacyjne współpracują ponadto z aplikacją wyświetlającą obserwowane obiekty na mapie cyfrowej, zwiększając świadomość sytuacyjną operatorów pojazdu. Kamera termowizyjna pozwala wykrywać obiekty wielkości człowieka i prowadzić obserwację z odległości kilkunastu kilometrów. Ich zakup sfinansowano z ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa 2017-2020”. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here