Miliony dla lubelskiego Zamku

Muzeum Lubelskie na Zamku gruntownie przebuduje ekspozycje I zyska nowe wysposażenie. Wszystko dzięki 22 mln złotych Unijnej dotacji.


Na ochronę dziedzictwa przeszłości i realizację nowych wyzwań jakimi są: edukacja, nauka, innowacyjność, promocja regionu i turystyka Muzeum Lubelskie otrzyma blisko 22 miliony złotych – ogłosili w środę marszałek Sławomir Sosnowski i wicemarszałek Krzysztof Grabczuk, odpowiedzialny w Urzędzie Marszałkowskim między inymi za kulturę.
Muzeum Lubelskie jest jedną z trzech placówek w województwie prowadzonych przez samorząd, które otrzymają tak duże wsparcie. Dwie pozostałe – Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce – dostaną pieniądze na podobnym poziomie. W sumie do lubelskich muzeów trafią aż 63 miliony złotych, z czego blisko 53 mln to dotacja unijna.
– Zaabsorbowaliśmy 10% całej alokacji z POiIŚ, a przecież o środki stara się wiele województw. To zasługa dyrekcji poszczególnych placówek – podkreślał podczas spotkania marszałek Sławomir Sosnowski.
– O te pieniądze trzeba było walczyć bardzo mocno i to w skali krajowej. Zdajemy sobie sprawę, że to ostatnie tak duże dotacje unijne, jeśli chodzi o kulturę – dodał wicemarszałek Grabczuk.
Dzięki inwestycjom muzea zyskają nowe przestrzenie wystawiennicze I nowoczesne wyposażanie . W Zamku Lubelskim modernizacja obejmie powierzchnię ok. 3000 m2, w tym sześć galerii i pomieszczeń ekspozycyjnych, gruntowną przebudowę ekspozycji wraz z wyposażeniem w gabloty, ścianki ekspozycyjne, elektroakustykę imultimedia (również dla osób z dysfunkcją słuchu i wzroku), oświetlenie ekspozycyjne I system telewizji dozorowej. BS