Miliony na cerkwie

Zabytkowe cerkwie w Chełmie, Dubience i Uhrusku doczekają remontów. To dzięki sześciu milionom złotych unijnej dotacji, przyznanej Parafii Prawosławnej pw. św. Jana Teologa w Chełmie.

Elewacja pięknej, zabytkowej cerkwi pw. Jana Teologa w Chełmie jakiś czas temu została odrestaurowana. Inwestycja była możliwa dzięki kilku milionom złotych unijnej dotacji. Cerkiew z zewnątrz prezentuje się wspaniale. To jedna z najpiękniejszych zabytkowych budowli w mieście. Teraz przyszedł czas na prace wewnątrz świątyni. Chełmska parafia prawosławna właśnie dostała na to kolejną unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach tego samego projektu opiewającego na 7,1 mln zł przewidziano też remont jej filii w Dubience – Parafii św. Trójcy, a także cerkwi w Uhrusku. Unijna dotacja wynosi 6 mln zł. Za te pieniądze w chełmskiej cerkwi zostanie przeprowadzona konserwacja ikonostasu (ściany z ikonami), który ostatni raz przeszedł taki zabieg po pożarze przed około trzydziestu laty. Oprócz złotych ikon odnowy doczekają się też malowidła na ścianach. Konserwacji poddana ma być też barierka przed ikonostasem i schody na chór. Za unijne pieniądze zainstalowane zostaną również nowoczesne systemy nagłośnieniowe, przeciwpożarowe i przeciwłamaniowe.
Kompleksowy remont przejdzie też będąca w fatalnym stanie technicznym zabytkowa cerkiew w Dubience. Świątynia od dawna jest nieczynna. Ze względu na znikomą liczbę wiernych nie odbywają się w niej systematyczne nabożeństwa. W planach jest naprawa konstrukcji cerkwi, dachu, wymiana okien i drzwi. Konserwacji poddane będą też malowidła na ścianach.
– Stan cerkwi w Dubience jest fatalny i najwyższy czas, aby świątynia ta przeszła kompleksowy remont – mówi ks. Jan Łukaszuk, proboszcz Parafii Świętego Apostoła Jana Teologa w Chełmie. – Mieszkańcy i władze gminy Dubienka także na pewno oczekują, aby ten obiekt miał piękny wygląd, także ze względów wizerunkowych. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby cerkiew kilka razy do roku wykorzystywana była też do celów sakralnych, czy chociażby do organizacji koncertów chóru.
Ten sam projekt obejmuje również remont zabytkowej cerkwi w Uhrusku. (mo)