Miliony przyśpieszą pociągi

Pociągi znacznie przyśpieszą na trasie z Lublina do Stalowej Woli i Rzeszowa. Kolej przystępuje właśnie do jednej z największych inwestycji modernizacyjnych w naszym regionie.
Remont opłacany będzie z funduszy unijnych w ramach Krajowego Programu Kolejowego dla woj. lubelskiego. Oprócz modernizacji trasy kolejowej w kierunku Warszawy (2 miliardy złotych), elektryfikacja torów na odcinku Lublin – Stalowa Wola/Rozwadów będzie jedną z droższych inwestycji w województwie. – Chcemy, aby pasażerowie mogli szybko, wygodnie i bezpiecznie podróżować. Wymiana torów oraz elektryfikacja linii stworzy nowe możliwości dla przewozów pasażerskich w ruchu regionalnym i międzyregionalnym, podniesie standard podróży, wpłynie na wzrost bezpieczeństwa  – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

– Ta przebudowa wpłynie nie tylko na lepsze przewozy pasażerskie w  regionie i między województwami, ale także na usprawnienie transportu towarów, m.in. pomiędzy kopalnią węgla kamiennego w Bogdance a elektrownią węglową w Połańcu – podkreśla wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
Remont rozpocznie się już w lipcu od toru na odcinku Lublin – Lublin Zemborzyce. Później, do marca 2018 r., prace obejmą sąsiedni tor. Potem inwestycja nabierze rozpędu, ale torowiska zostaną wyłączone z ruchu – do lipca 2019 roku ma kursować zastępcza komunikacja pasażerska.
Prace pochłoną 368 milionów złotych. Realizowane będą w procedurze „projektuj i buduj”. BCH