Miliony z Unii dla szkół w Chełmie

Chełmskie szkoły zawodowe mają powody do zadowolenia. Wszystkie dostały unijną pomoc na dodatkowe kształcenie, staże, podnoszenie kwalifikacji i doposażenie pracowni. Cztery placówki w sumie dostaną ponad 5,4 mln zł.

Szkoły techniczne z Chełma przystąpiły do programu unijnego „Lepsze dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, ułatwianie przechodzenia z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia oraz wzmacnianie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego i ich jakości, w tym poprzez mechanizmy prognozowania umiejętności, dostosowania programów nauczania oraz tworzenia i rozwoju systemów uczenia się poprzez praktyczną naukę zawodu realizowaną w ścisłej współpracy z pracodawcami”. Wszystkie cztery znalazły się na liście rankingowej i dostaną dofinansowanie. Najwięcej, bo 2 214 236 zł ma otrzymać Zespół Szkół Technicznych.
– Planujemy wyposażyć nasze pracownie: informatyczną, samochodową i elektryczną w najnowocześniejsze urządzenia i sprzęt – mówi Barbara Baluk, dyrektor ZST. – Do tego dochodzą jeszcze zajęcia dodatkowe dla uczniów. Cały projekt ruszy 1 września i będzie realizowany przez trzy lata.
Wartość projektu „Z techniką w przyszłość” wynosi 2 460 262 zł. Udział miasta to zaledwie 10 proc. tej kwoty. Niewiele mniejsze dofinansowanie zdobył Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich. Szkoła ma dostać z UE 2 173 765 zł. Sam projekt został oszacowany na 2 415 294 zł.
– Nie ukrywam, że cieszymy się z tego dofinansowania – mówi Marta Mazurek, dyrektor ZSGiH w Chełmie. – Pieniądze przeznaczymy przede wszystkim na zajęcia dodatkowe dla uczniów, kursy kwalifikacyjne dla młodzieży i nauczycieli, a także praktyki i staże w renomowanych hotelach i restauracjach w kraju. Z tych pieniędzy uczniowie będą dostawać wynagrodzenia za staż. Ponadto za około 300 000 zł kupimy wyposażenie do naszej pracowni.
Projekt ZSGiH będzie trwał trzy lata i ruszy także 1 września. 586 083 zł dofinansowania dostanie Zespół Szkół Budowlanych i Geodezyjnych na realizację projektu „Budujemy swoje kompetencje”. Najmniejszą dotację unijną z kolei ma otrzymać Zespół Szkół Zawodowych nr 5 na projekt „Energia kompetencji II” – 443 745 zł. (ptr)