Miliony wciąż „uśpione” w bonach turystycznych

Tylko co 25 rodzic z województwa lubelskiego wykorzystał do końca kwietnia br. co do złotówki swój bon turystyczny, realizując transakcje na niecałe 11 mln zł. W bonach przysługującym na dzieci w naszym regionie „uśpione” pozostawało więc jeszcze ponad 165 mln zł. Wydać je będzie można do końca marcu 2022 roku, ale raczej nie będziemy czekać do samego końca – od kilkunastu dni placówki ZUS przeżywają prawdziwe oblężenie interesantów chcących aktywować swój bon.

Bon turystyczny, w wysokości 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia (na dziecko z niepełnosprawnością 1000 zł), został wprowadzony w życie w połowie lipca ubiegłego roku jako wsparcie dla rodzin i branży turystycznej, która ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa. Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne realizowane na terenie Polski, z których korzystają dzieci. Przed pierwszą płatnością świadczenie należy jednorazowo aktywować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Można to zrobić z wyprzedzeniem albo nawet tuż przed samym wyjazdem na wakacje.

Jak korzystamy z bonów w regionie?

Dotąd nie było zbyt wiele czasu do wykorzystania bonu – został wprowadzony już w trakcie ubiegłorocznego sezonu turystycznego, a od jesieni do wiosny branża turystyczna, łącznie z feriami, była objęta lockdownem, co potwierdzają dane właśnie przedstawione przez ZUS.

– W województwie lubelskim rodzice mają do wykorzystania prawie 212 tys. bonów. Do tej pory aktywowali zaledwie co czwarty z nich, czyli 56,5 tys. Opłacili nimi noclegi i usługi turystyczne na kwotę niemal 11 mln zł. Rodzice z lubelskiego wykorzystali w całości tylko 8,4 tys. przysługujących im bonów (4 procent) – mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim. – Do wydania w branży turystycznej zostało im więc jeszcze 165,5 mln zł. Rodzic może płacić bonem wielokrotnie, aż do wyczerpania całej przyznanej kwoty. W PUE ZUS może sprawdzić, ile pieniędzy zostało mu jeszcze do wykorzystania.

W województwie lubelskim płatności bonami przyjmuje ponad 600 podmiotów (aktualna lista jest na stronie www.bonturystyczny.gov.pl.). Do końca kwietnia przyjęły 9,3 tys. transakcji bonami turystycznymi na łączną kwotę 5,3 mln zł. Jak wynika z danych ZUS najwięcej środków z bonów wydajemy nad morzem i w górach. Przedsiębiorcy turystyczni z woj. pomorskiego przyjęli płatności bonami na ponad 60,1 mln zł, z małopolskiego – na 57,6 mln zł, a z zachodniopomorskiego – na 55,3 mln zł.  źródło ZUS, opr. ZM

Masz pytania o bon?

Informacji o Polskim Bonie Turystycznym udziela całodobowa infolinia pod numerem 22 11 22 111. Pytania można też przesyłać mailem na adres bon@zus.pl. Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych z jednostek wypłacających świadczenie „Rodzina 500+”. Zakładka z bonem jest więc widoczna w portalu tylko dla rodziców, którzy pobierają 500+ na dziecko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here