Miliony na zieloną falę

23,3 mln zł zażądała warszawska firma Qumak za rozbudowę Systemu Zarządzania Ruchem w Lublinie. Trwa ocena oferty. Ratusz planował wydać na tę inwestycję do 24,1 mln zł.


Ten sam wykonawca już wdrażał ten system na wybranych skrzyżowaniach miasta przed dwoma laty. Wówczas kamery monitoringu i kontrolki pojawiły się m. in. na al. Kraśnickiej, Al. Racławickich, al. Tysiąclecia, al. Solidarności, ul. Lipowej, Narutowicza, 3 Maja i na rondzie Lubelskiego Lipca 80. Teraz włączone do systemu mają zostać skrzyżowania z sygnalizacjami na al. Spółdzielczości Pracy, al. Warszawskiej, ul. Jana Pawła II, ul. Zana i ul. Głębokiej.
Tu trzecie podejście do rozstrzygnięcia przetargu na wspomnianą inwestycję. Wcześniejsze unieważniono: najpierw ze względu na zbyt drogą dokumentację, zaproponowaną przez oferenta, a potem przez brak publikacji ogłoszenia w ogólnopolskim Biuletynie Zamówień Publicznych.
Miasto zapewnia, że przedłużające się postępowanie nie spowoduje problemów z dotacją unijną, która obejmie tę inwestycję. System Zarządzania Ruchem ma być powiązany z informacją o ruchu na obwodnicy, danymi o pogodzie, systemem roweru miejskiego. Pojawią się urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym oraz informacja parkingowa. Rozbudowa SZR ma potrwać do grudnia 2019 roku. Wdrożenie Systemu w wybranych lokalizacjach przed dwoma laty kosztowało ok. 28 mln zł. CH