Miłosierdzie u Dobrego Pasterza

W Niedzielę Dobrego Pasterza w lubelskim kościele pod tym wezwaniem odbyła się uroczystość I komunii świętej. Święto podkreślała suma odpustowa, której przewodniczył ks. Sławomir Knopik SCJ, wikariusz prowincjonalny Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Sercanów.

To właśnie księża sercanie opiekują się kościołem pw. Dobrego Pasterza, położonym przy ul. Radzyńskiej na Czechowie. Historia tej świątyni zaczęła się w 1978 roku, kiedy to przy punkcie katechetycznym powstała kaplica pw. Dobrego Pasterza. Samodzielny ośrodek duszpasterski utworzono decyzją bpa Bolesława Pylaka 12 grudnia 1980 roku. Początkowo ośrodek należał do dekanatu lubelskiego miejskiego, a od listopada 1982 roku do nowo utworzonego dekanatu lubelskiego północnego.

23 lipca 1982 r. została erygowana parafia. W 1987 roku rozpoczęto budowę nowoczesnego kompleksu sakralnego według projektu architekta Stanisława Machnika z Lublina. Autorem wystroju wnętrz jest Józef Dutkiewicz z Krakowa. Realizatorami budowy byli ks. Zdzisław Kozioł i ks. Stefan Zabdyr. Świątynia została pobłogosławiona przez abpa Józefa Życińskiego 29 listopada 1997 roku.

W kościele od pięciu lat znajduje się kaplica Miłosierdzia z relikwiami św. Jana Pawła II i św. Faustyny, gdzie można w godz. 7.30 – 18.00 adorować Najświętszy Sakrament.

Wysoką, ważącą 7,5 kg monstrancję stojącą w kaplicy, zaprojektował proboszcz parafii, ks. Andrzej Gruszka SCJ. Cały środek jest w kształcie serca, które jest otoczone cierniową koroną, tak, jak Pan Jezus objawił się św. Małgorzacie Alacoque. Najwięcej wiernych odwiedza kaplicę w czasie koronki do Miłosierdzia Bożego. W godzinach od 15.00 do 18.00 w konfesjonale przy kaplicy można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Świątynia pw. Dobrego Pasterza posiada też relikwie jedynego, jak do tej pory, błogosławionego sercanina, Jana Marii od Krzyża Mendeza.

Na swoją kolej do wyniesienia na ołtarze czeka Sługa Boży o. Leon Jan Dehon – założyciel zgromadzenia. Księża sercanie od początku swojej posługi w Lublinie próbują do duszpasterstwa wprowadzić charyzmat swojego zgromadzenia, stąd też adoracje wynagradzające za grzechy każdego człowieka z osobna, ale również za grzechy całego świata.

W liczącej 12 199 wiernych parafii pw. Dobrego Pasterza działają liczne grupy i wspólnoty parafialne dla dorosłych, młodzieży i dzieci, między innymi: Arcybractwo Najświętszego Serca Pana Jezusa, Caritas, chór parafialny, Duszpasterstwo Anonimowych Alkoholików, koła różańcowe, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Legion Maryi, Oaza Rodzin, Sercańska Wspólnota Świeckich, Stowarzyszenie Matki Bożej Bolesnej Patronki Dobrej Śmierci, zespół do spraw bezrobotnych, schole dla dzieci i młodzieży, duszpasterstwo młodzieży studiującej i pracującej, Liturgiczna Służba Ołtarza, oaza młodzieżowa. Ruch Sercańskiej Młodzieży, Oaza Dzieci Bożych. W parafii średnio raz w tygodniu można skorzystać z porad prawnika. Wydawana jest też gazetka „Pasterz” i „Pastuszek”.

Elżbieta Kasprzycka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here