Minister z dobrą nowiną

Minister przywiózł lubelskim strażakom sprzęt wart 1,7 mln zł – m.in. 3 samochody gaśnicze, zestawy hydrauliczne i łódź ratowniczą

Obietnice podwyżek, przekazanie trzech wozów bojowych i sprzętu, a także medale dla bohaterów – tak w skrócie wyglądała piątkowa wizyta Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych, u strażaków w Lublina.
Na wielkie uznanie i brawa zasłużyła postawa dwóch nastoletnich braci – Patryka i Daniela Pytlików z Zofiboru na Lubelszczyźnie, którzy pomogli ocalić swoją rodzinę przed pożarem.
Nocą 26 września ubiegłego roku dziwny hałas wyrwał ze snu Patryka.
Okazało się, w kuchni szaleje ogień. Chłopak natychmiast obudził rodzeństwo oraz opiekującą się nimi babcię. Razem z bratem wyprowadzili wszystkich na zewnątrz, a potem próbowali gasić wodą płomienie i ratować dobytek. Robili to do momentu, kiedy rozszczelniła się butla gazowa, która jeszcze bardziej spotęgowała pożar. Obaj chłopcy doznali poparzeń dróg oddechowych. Trafili do szpitala, ale na szczęście odzyskali zdrowie. Teraz od ministra odebrali medale „Młodego bohatera”.
Uroczyste spotkanie odbyło się w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 w Lublinie. Szef MSWiA podczas spotkania ze strażakami miał dla nich same dobre wiadomości. – Rząd rozpoczął trzyletni program modernizacji służb mundurowych. Oznacza on inwestycje, modernizacje budynków i sprzętu, ale to także podwyżki – powiedział Mariusz Błaszczak.
Te ostatnie już się zaczęły. Na przełomie lutego i marca funkcjonariusze i pracownicy służb otrzymali wypłatę z wyrównaniem od pierwszego stycznia. Wynagrodzenia wzrosły średnio o około 250 zł. Kolejny finansowy zastrzyk spodziewany jest w styczniu 2019 r. W sumie zarobki będą większe o około 600 zł.

Lubelskich strażaków cieszą zmiany. Od kilku lat ich pensje stały w miejscu. Ratownik z 10-letnim stażem mógł liczyć na około 2,5 tys. zł.
Ratownicy z Lublina mają jeszcze jeden powód do zadowolenia. Chodzi o nowy sprzęt za 1,74 mln zł, który właśnie otrzymali. To trzy samochody gaśnicze – dwa średnie i jeden lekki, do tego zestawy hydrauliczne, a także nowa łódź ratownicza. LL