W sobotę (2 sierpnia) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński wizytował granicę polsko-białoruską w gminie Włodawa, koncentrując się na ocenie funkcjonowania tzw. bariery elektronicznej oraz dalszych planach rozwoju infrastruktury granicznej.
Zaskoczenie może budzić fakt, że o wizycie ministra nie poinformowano lokalnych władz samorządowych, mimo że działania i inwestycje prowadzone na tym terenie bezpośrednio dotyczą mieszkańców i samorządów pogranicza. – Wzmacniamy granicę, inwestując w nowoczesne technologie i sprzęt – powiedział minister Kierwiński podczas konferencji. Jak zaznaczył, skuteczność wykrywania prób nielegalnego przekroczenia granicy wzrosła z 30 do niemal 98 procent, co – jego zdaniem – dowodzi skuteczności elektronicznej bariery.
Według danych przedstawionych przez resort, łączna wartość inwestycji w fizyczne i technologiczne zabezpieczenie granicy wynosi już ponad 600 mln zł, a sama bariera elektroniczna nad Bugiem kosztowała 280 mln zł. Szef MSWiA zapowiedział także dalsze działania, w tym budowę drogi patrolowej o wartości niemal 300 mln zł. – Umożliwi ona szybszy dojazd na miejsce każdego incydentu. Dzięki temu oraz wzmocnieniu kadrowemu Straży Granicznej skutecznie chronimy bezpieczeństwo Polski – podkreślił minister.
Resort zapewnia, że konsekwentna strategia oparta na nowoczesnych technologiach, ścisłej współpracy służb oraz stałych inwestycjach ma na celu nie tylko ochronę granicy, ale i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom regionów przygranicznych. Jednak brak dialogu z lokalnymi władzami podczas takich wizyt może podważać zaufanie i osłabiać społeczne poparcie dla podejmowanych działań. (bm, fot MSWiA)



























![„Jedynka” dziś świętuje! [GALERIA]](https://www.nowytydzien.pl/wp-content/uploads/2026/06/jedynka-jubileusz-57-100x70.jpg)





