Minuta ciszy na sesji

Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź, podziękowała na sesji mieszkańcom, którzy udzielają pomocy uchodźcom. Niektórzy przyjęli Ukraińców pod swój własny dach, ale urzędnicy przypominają, że jeśli ktoś ma taki zamiar, najpierw powinien z nimi się skontaktować, aby omówić zasady przyjęcia uchodźców.

Krzysztof Gawrjołek, przewodniczący Rady Gminy Żmudź, rozpoczął poniedziałkowe obrady (28 lutego) od zarządzenia minuty ciszy w intencji Ukraińców, którzy zginęli podczas trwających w ich ojczyźnie walk. Gdy żmudzcy radni obradowali, w gminie przebywali już pierwsi przywiezieni tam uchodźcy.

– Jest u nas już kilkadziesiąt osób, zakwaterowanych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wólce Leszczańskiej, a także w Maziarni, Żmudzi – wyliczała Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź. – Dziękujemy wszystkim, którzy włączają się w pomoc. Nasi mieszkańcy pokazali wiele empatii, przekazali wiele darów. Zachęcam do dalszej ofiarności. Nie dość, że z pandemii nie możemy się otrząsnąć, to teraz mierzymy się z kolejnym problemem. Przypominam o udzielanych bezpłatnie poradach psychologa.

Wójt Niezgoda poinformowała, że gmina jest po przetargach na przebudowę dróg w Klesztowie i Żmudzi, na które otrzymała rządową dotację. Przypomniała też, że trwa remont świetlicy w Klesztowie i przygotowywane są zapytania ofertowe dotyczące remontów kolejnych świetlic, w tym w Maziarni i Stanisławłowie. Gmina złożyła też wnioski o dofinansowania na przebudowy dróg w kolejnym naborze rządowego programu.

Uchwały formalnością

Radni podjęli uchwałę, na mocy której samorząd przystąpi do opracowania gminnej strategii na lata 2022-2030. Zgodzili się też przekazać chełmskiemu starostwu 113 tys. zł na opracowanie dokumentacji na przebudowę drogi powiatowej na odcinku Klesztów-Skordiów (zadanie miało być realizowane już w ubiegłym roku). Ustalono też ekwiwalenty dla strażaków-ratowników gminnych OSP, uczestniczących w działaniach lub akcjach ratowniczych tj. 25 zł za każdą rozpoczętą godzinę tych akcji, a także 12 zł za każdą rozpoczętą godzinę szkolenia lub ćwiczenia OSP.

Apel do mieszkańców

Niektórzy mieszkańcy gminy Żmudź przyjęli uchodźców pod swoje dachy. Żmudzcy urzędnicy apelują jednak, aby każdy, kto ma taki zamiar najpierw skontaktował się z nimi w sprawie omówienia zasad pobytu uchodźców w naszym kraju. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here