Mistrz boksu znów w kajdankach

Lubelscy prokuratorzy i policjanci z CBŚ zadali potężny cios gangowi, na czele którego miał stać były mistrz świata w boksie Dawid K., ps. Cygan. Sportowiec został zatrzymany w Lublinie i tu trafił do aresztu.
Grupa „Cygana” miała zajmować się legalizacją luksusowych aut, które zostały skradzione w Niemczech i Belgii. Chodzi o co najmniej 15 pojazdów, głównie BMW. Gang specjalizował się też w wyłudzaniu busów z wypożyczalni. Śledczy mają dowody na 8 takich przypadków. Dotyczyły one dostawczych mercedesów wartych 3 mln złotych. Były bokser i jego ludzie mieli też inny, nielegalny sposób na osiąganie gigantycznych dochodów – wyłudzanie podatku VAT na podstawie fikcyjnych transakcji. W tym celu zakładano sieć firm na podstawione osoby, tzw. słupy. Dzięki temu przestępcy wyłudzili aż 11 mln zł.
Zyski próbowali natychmiast lokować w na pozór legalne interesy, np. budując luksusowe osiedle domków jednorodzinnych w warszawskim Wilanowie. Podczas nalotu na domy i biura firm, osób działających dla gangu, prokuratorzy zdecydowali, żeby zabezpieczyć majątek warty 5 mln złotych.
– Do tej pory zatrzymaliśmy 18 osób, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Trzy z tych osób usłyszały zarzuty kierowania grupą, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności – mówi kom. Agnieszka Hamelusz z Centralnego Biura Śledczego.
Sam „Cygan” został zaskoczony przez mundurowych w Lublinie. Właśnie tu przyjechał z rodzinnego Rzeszowa, aby omówić ze swoimi kumplami nowe interesy. Sportowiec został aresztowany przez lubelski sąd. Mężczyzna cieszył się wolnością zaledwie 2 lata. Wcześniej odsiadywał 2,5-letni wyrok więzienia za udział w innym gangu, który na Podkarpaciu czerpał korzyści z nierządu. Zwolniono go wówczas z zarzutu handlu amfetaminą.
Dawid K. miał wielkie zadatki na osiągnięcie sukcesu w sporcie. 11 lat temu zdobył młodzieżowe mistrzostwo świata WBC, zaś cztery lata temu interkontynentalne mistrzostwo WBA. Jego karierę zahamowały jednak problemy z prawem. Tuż przed odsiadką, w czerwcu 2012 roku, miał walczyć ze słynnym pięściarzem z USA – Royem Jonesem Jr. LL