Mistrz karate i pływania dostanie stypendium

Patryk Joachimowicz wielokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw kraju, Europy, a nawet świata w karate w kata indywidualnym oraz zdobywał czołowe miejsca na krajowych zawodach pływackich

Patryk Joachimowicz, uczeń klasy VI w Szkole Podstawowej Nr 23 im. Olimpijczyków Polskich w Lublinie, został laureatem trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu Enea – Akademia Talentów. Jest jednym z 20 stypendystów programu premiującego utalentowanych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całym kraju, jedynym z Lublina i województwa lubelskiego!


Enea – Akademia Talentów to inicjatywa Enei i Fundacji Enea, której celem jest wspieranie rozwoju młodych talentów.

– Nasi stypendyści to młodzież pełna pasji i zaangażowania, gotowa do osiągania wyznaczonych sobie celów. Młodzi ludzie realizują się w wielu projektach z różnych dziedzin. Zdolni matematycy biorą udział w działaniach artystycznych, sportowcy są świetni w językach obcych. Co więcej, wielu z nich znajduje jeszcze czas, by działać społecznie i charytatywnie – mówi Agata Goor z Fundacji Enea. – Uczestnicy Enei Akademii Talentów mają już plan na swoją przyszłość, nasz program pomaga im wdrażać go w życie – dodaje.

Patryk Joachimowicz z SP 23, który został laureatem konkursu, jest nie tylko wzorowym uczniem i aktywnie uczestniczy w życiu szkoły (pełni funkcję przewodniczącego samorządu klasowego), ale odnosi także sukcesy w sporcie: w karate tradycyjnym, które regularnie ćwiczy od 7 lat oraz w pływaniu. Wielokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw kraju, Europy, a nawet świata.

W 2019 roku w czeskim Brnie obronił tytuł najlepszego zawodnika globu w karate w kata indywidualnym w swojej kategorii wiekowej. Pomimo że ma zaledwie 11 lat, startował już w ponad 50 zawodach pływackich. Zawsze lokując się w czołowej trójce najlepszych zawodników w woj. lubelskim i wśród 10 najlepszych w Polsce. Efektem jego ciężkiej, codziennej pracy jest ściana pełna medali oraz aż 54 pucharów i statuetek.

– Lubię to, co robię, daje mi to wiele satysfakcji, Jak dostanę stypendium, chciałbym przeznaczyć je na wyjazdy na zgrupowania, na stroje do ćwiczeń i kamerkę podwodną – mówił przed finałem konkursu.

Udało się! Młody lublinian znalazł się w gronie laureatów trzeciej edycji programu Enea – Akademia Talentów, wybranych przez jury oraz internautów. Każdy z dwudziestu uczniów otrzyma stypendium w wysokości 3 000 zł na rozwój swoich pasji naukowych, artystycznych i sportowych.

Nowością trzeciej edycji konkursu Enea – Akademia Talentów było poszerzenie grona podmiotów, które mogły się starać o wsparcie finansowe. Do uczniów i szkół dołączyły organizacje, które aktywnie pracują z utalentowaną młodzieżą i pomagają rozwijać jej pasje oraz zainteresowania.

Nagrodzono m.in. koncepcję wykorzystania pszczół do wykrywania zapachów i zmian nowotworowych w oddechu osób chorych/pacjentów; projekt warsztatów teatralnych oraz dziennikarskich; działania popularyzujące wiedzę przyrodniczą i ekologiczną, programowanie i tworzenie elektroniki użytkowej; organizację turnieju koszykówki i projekt terapii niekonwencjonalną metodą malarską dla dzieci z wadami słuchu i mowy. Szkoły i organizacje na realizację projektów edukacyjnych otrzymają granty w wysokości 10 000 zł. KB