Mistrzowie topografii

Zmagania młodych geografów w LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie

Ponad 330 uczniów z około 70 szkół całego województwa przyjechało do XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, by sprawdzić swoją wiedzę z zakresu czytania map. Szkoła po raz dziesiąty zorganizowała największy konkurs geograficzny w regionie.


Konkurs „Wędrujemy po mapie świata” to już tradycja „Biskupiaka”. To najstarszy i pierwszy w naszym województwie konkurs sprawdzający umiejętności posługiwania się mapami ze szkolnych atlasów.

Uczniowie trzecich klas gimnazjalnych i ósmych klas szkół podstawowych musieli m.in. wykazać się znajomością mapy świata, zwłaszcza mapy fizycznej i politycznej, a także wykonać podstawowe czynności związane z jej odczytywaniem, jak np. przeliczanie skali, obliczanie powierzchni czy określanie współrzędnych geograficznych.

– Konkurs cieszy się zainteresowaniem uczniów. Patronat lubelskiego kuratora oświaty nad naszym konkursem sprawia, że mogą oni uzyskać dodatkowe punkty przy rekrutacji do liceum – tłumaczy pomysłodawczyni i wieloletnia koordynatorka konkursu Justyna Kozysa, nauczycielka geografii w XXI LO.

– W komisji nadzorującej i sprawdzającej pracowali społecznie nauczyciele z naszej szkoły i zaprzyjaźnionych placówek, którzy specjalnie spotykali się w sobotę. Dzięki ich zaangażowaniu możliwa jest realizacja tego przedsięwzięcia – dodaje. Laureaci konkursu spotkają się 17 maja br. na uroczystej gali podsumowującej rywalizację. Wtedy też poznamy najlepszych uczestników.

Emilia Kalwińska

Lista laureatów w porządku alfabetycznym: Mikołaj Bańkowski, Magdalena Bemberek z Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, Maciej Cegiełko, Hanna Czaban z Prywatnego Gimnazjum im. I. J. Paderewskiego w Lublinie, Łucja Komsta z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Abramowie, Amelia Kuchcewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im Tadeusza Kościuszki w Łęcznej, Łukasz Madej z Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, Krzysztof Stasiak z Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie, Zuzanna Sudewicz z Pallotyńskiego Gimnazjum i LO im. Stefana Batorego w Lublinie, Iga Wójcik z Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Świdniku i Wojciech Zdyb z Pallotyńskiego Gimnazjum i LO im. Stefana Batorego w Lublinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here