MKS Perła w komplecie!

Jak najmniej kontuzji i doskonała sprawność fizyczna to jeden z celów przed MKS na kolejny sezon. Pomóc w ich realizacji mają nowi trenerzy przygotowania fizycznego, współpracujący z zespołem mistrzyń Polski – Paweł Woliński (z lewej) i Mateusz Nowicki

Marina Razum, 28-letnia bramkarka reprezentacji Chorwacji, została nową zawodniczką MKS Perła Lublin! To kolejna, szósta już szczypiornistka (piąta z zagranicy), która przed sezonem 2020/2021 zasiliła zespół mistrzyń Polski. Na dziś w drużynie, którą prowadzić będzie znakomity duński szkoleniowiec Kim Rasmussen, a któremu asystować będzie jedna z legend lubelskiej piłki ręcznej Monika Marzec, jest już 17 zawodniczek. – Kadra została skompletowana – mówi Bogusław Trojan, prezes MKS Lublin.

Przed nowym sezonem mistrzynie Polski wzmocniły się na każdej pozycji. Marina Razum jest drugą, po reprezentantce polskiej młodzieżówki Paulinie Wdowiak, nową bramkarką w zespole MKS Perła i na tej pozycji będzie rywalizowała o wyjściowy skład z Weroniką Gawlik, od lat najlepszą golkiperką w polskiej lidze.

Chorwatka związała się z lubelskim klubem rocznym kontraktem, który będzie można przedłużyć o kolejny rok.

– Jestem szczęśliwa, że dołączam do zespołu mistrzyń Polski. Znam ten klub od dawna, w dużej mierze ze względu na jego sukcesy i wspaniałych kibiców. Mam nadzieję, że z nowym trenerem zrealizujemy nasze cele na nadchodzący sezon. Życzcie nam zdrowia i udanej kampanii! – powiedziała tuż po podpisaniu kontraktu nowa bramkarka MKS.

– Cieszę się, że Marina wzmacnia nasz skład. Teraz mamy trzy ciekawe bramkarki, ale Marina ma nieco inny styl gry od pozostałych. Jest bardzo spokojna i w niektórych meczach potrafi całkowicie zamknąć dostęp do bramki. Czuję się pewnie, mając możliwość korzystania na boisku z trzech bramkarek o różnym stylu, bo to może być dla nas bardzo pomocne. Jestem więc szczęśliwy, że pozyskaliśmy Marinę Razum. Jestem także pewien, że zrobi wiele dla zespołu i fanów – podkreślił zaś nowy szkoleniowiec biało-zielonych, Kim Rasmussen.

Razum do Lublina przenosi się z piątej drużyny ligi rumuńskiej, HC Dunărea Brăila. Wcześniej urodzona w Zagrzebiu zawodniczka występowała w tamtejszej Lokomotivie, z którą grała m.in. w Challenge Cup, Lidze Mistrzyń, a także pucharze Cup Winners Cup.

Dobre występy w klubie zaowocowały tym, że Razum została powołana do reprezentacji Chorwacji na mistrzostwa Europy w 2016 roku.

W ubiegłym tygodniu MKS Perła Lublin ogłosił nazwiska dwóch szkoleniowców, którzy będą współpracowali z Kimem Rasmussen i odpowiadali w drużynie za przygotowanie fizyczne zawodniczek. To Paweł Woliński i Mateusz Nowicki, trenerzy Fabryki Ogólnego Rozwoju, która działa przy ulicy Mełgiewskiej w Lublinie, a której Woliński jest założycielem.

W tym miejscu od niedawna trenują zawodniczki MKS Perła.

– Fabryka Ogólnego Rozwoju została stworzona po to, by na każdym etapie rozwoju sportowca odpowiednio przygotowywać go zarówno motorycznie, jak i ogólnorozwojowo. Budujemy plany treningowe i wdrażamy je w życie. Ja zajmuję się przygotowaniem ogólnorozwojowym, a Mateusz siłowym – opowiada Paweł Woliński, były zapaśnik, mający na swoim koncie wiele sukcesów międzynarodowych, m.in. medale mistrzostw Polski, a także mistrzostw świata.

– Do treningu ogólnorozwojowego dziewczyn staram się wdrażać elementy walki, jak w zapasach, które są jednym z najbardziej ogólnorozwojowych sportów. To się sprawdza i podoba zawodniczkom i wiem, że przyniesie korzyści w trakcie sezonu. Dziewczyny na pewno będą bardziej mobilne i sprawne – precyzuje Woliński.

Zawodniczki MKS Perła w Fabryce Ogólnego Rozwoju przeszły już testy funkcjonalne.

– Pokazały one, jakie są problemy przede wszystkim w układzie ruchu. Omówiliśmy kontuzje, jakie przeszły dziewczyny, by wiedzieć, jak zapobiegać kolejnym urazom – zaznacza Mateusz Nowicki, który od lat, podobnie jak Woliński, prowadzi treningi personalne, i dodaje: – W trakcie sezonu będziemy pracować nad prędkością, zmianą kierunków, ale też nad stabilizacją. Najważniejsze dla nas jest, by zawodniczki były dobrze przygotowane fizycznie do rozgrywania dużej liczby spotkań i by natłok meczów nie prowadził do kontuzji. Chcemy, by piłka ręczna zawsze była dla dziewczyn przyjemnością, a nie pracą.

Na pierwszych zajęciach z całym sztabem szkoleniowym szczypiornistki MKS Perła spotkają się w połowie lipca. Superliga Kobiet wystartuje pod koniec sierpnia lub na początku września. Przygotowując się do rozgrywek, nasza drużyna weźmie udział m.in. w czterech turniejach towarzyskich – jednego z nich będzie gospodarzem. MAG

Marina Razum, nowa bramkarka MKS Perła. Do zespołu mistrzyń Polski przeniosła się z piątej drużyny ligi rumuńskiej, HC Dunărea Brăila. Wcześniej występowała w tamtejszej Lokomotivie Zagrzeb, z którą grała m.in. w Challenge Cup, Lidze Mistrzyń, a także pucharze Cup Winners Cup

Kadra MKS Perła na sezon 2020/2021

Bramkarki: Weronika Gawlik, Marina Razum, Paulina Wdowiak.
Rozgrywające: Marta Gęga, Aleksandra Rosiak, Dominika Więckowska, Kinga Achruk, Natalia Nosek, Djurdjina Malović, Jaqueline Anastácio.
Kołowe: Joanna Szarawaga, Andrijana Tatar, Aleksandra Olek.
Skrzydłowe: Dagmara Nocuń, Magda Balsam, Patrycja Królikowska, Joanna Gadzina.
Odeszły: Małgorzata Stasiak (zakończyła karierę) * Karolina Kochaniak (Zagłębie Lubin) * Aneta Łabuda (Besançon – Francja) * Gabriela Bešen * Valentina Blażević * Mia Marie Tarp Møldrup * Ewa Urtnowska * Sylwia Matuszczyk.
Przybyły: Malović (Czarnogóra, 24 lata, ostatni klub: FTC-Rail Cargo Hungaria) * Tatar (Czarnogóra, 24 lataORK Jagodina) * Anastácio (Brazylia, 32 lata, Rocasa Gran Canaria) * Balsam (23-lata, JKS ERBUD Jarosław), * Wdowiak (20 lat, MTS Żory), Razum (28 lat, Chorwacja, HC Dunărea Brăila – Rumunia). Zespół mistrzyń Polski w piłce ręcznej uzupełnił kadrę o bramkarkę z Chorwacji.