Młoda Polska Filharmonia w Kazimierzu

Mają opinię „ulubionej orkiestry młodzieżowej Polaków”. 43-osobowy zespół odbywa obecnie letnią turę koncertową. W ramach ostatnich 8 tras dali aż 36 koncertów, których łącznie wysłuchało blisko 40 tys. ludzi – gratis. Muzycy odwiedzą nasz region między występami w Warszawie i Poznaniu (4-6 sierpnia). Warto wówczas odwiedzić magiczne miasteczko nad Wisłą.
Zagrają 5 sierpnia na rynku głównym w Kazimierzu Dolnym o godzinie 20.30 w ramach jubileuszowego Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”.
Młoda Polska Filharmonia – projekt warszawskiej Fundacji Zwierciadło – to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra utrzymywana z prywatnych funduszy, złożona z 43 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lat. Wybrani zostali podczas ogólnopolskich przesłuchań w latach 2011-2015 roku. Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilewicz.
Dyrektorem artystycznym i dyrygentem Młodej Polskiej Filharmonii jest wybitny muzyk Adam Klocek. To pomysłodawca i współtwórca płyty „Night in Calisia”, która zdobyła Grammy 2014 w kategorii „Najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. Adam Klocek jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. W 2013 r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. Rok później Minister Kultury odznaczył artystę Srebrnym Medalem „Gloria Artis”.

Orkiestra pod jego batutą, podczas obecnego tournée poszerzona o energetyczny kwintet Wołosi – zaprezentuje nowe aranżacje autorskich kompozycji zespołu. Tych 5 muzyków koncertuje od lat na całym świecie, wszędzie spotykając się z ogromnym entuzjazmem. Pojawiają się na wielkich festiwalach, oraz w najlepszych salach koncertowych w Polsce i na świecie. Zdobyli mnóstwo prestiżowych nagród. Ich muzyka to połączenie współczesnego smyczkowego brzmienia z karpacką tradycją, a także energia rocka, jazzowe szaleństwo, klasyczna wrażliwość. Recenzentka Mary Ann Kennedy z BBC pisze o nich: „Vołosi są rewelacją – ich zniewalająca energia przekracza muzyczne i geograficzne granice, tworząc absolutnie nieodpartą mieszankę. Spróbujcie ich nie pokochać!”.
– Z ogromną radością ruszamy wraz z Młodą Polską Filharmonią w kolejną, już 9. turę koncertową. Jak co roku mamy dla naszej publiczności wyjątkową ucztę muzyczną. Tym razem, z naszym gościem specjalnym, zespołem Vołosi, zabierzemy słuchaczy w podróż do świata klasyki i jazzu. Publiczność zazna tu podwójnie muzycznej wirtuozerii, energii i pasji. Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy kochają dobrą muzykę i nieoczywiste brzmienia – mówi Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło.
Marek Rybołowicz