Młody bohater z Urszulina

Bartek Burek to 15-letni mieszkaniec gminy Urszulin. W czerwcu, podczas prac polowych maszyna wciągnęła rękę jego ojca. Chłopiec nie stracił zimnej krwi, natychmiast wyłączył sprzęt i wezwał pogotowie. Jego szybka reakcja uratowała ojcu życie. W czwartek (16 listopada) chłopiec otrzymał z rąk wiceministra Jarosława Zielińskiego medal „Młody Bohater”.

Wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński podczas otwarcia posterunku policji w Jastkowie wręczył medal „Młodego Bohatera” pochodzącemu z gminy Urszulin 15-letniemu Bartkowi Burek. – 11 czerwca 2017 r. Bartek wraz z tatą wykonywali prace na łące – mówi Renata Laszczka-Rusek z KWP w Lublinie. – W pewnym momencie z maszyny do wiązania siana spadł sznurek. Ojciec chłopca próbował go ponownie zamocować, jednak obracający się walec wciągnął jego rękę do środka. Widząc, co się dzieje, Bartek natychmiast wyłączył maszynę i wezwał pogotowie. Jego tata doznał ciężkich obrażeń, ale dzięki zimnej krwi młodego człowieka żyje – wyjaśnia pani rzecznik.
– To było bardzo ciężkie, ale wiem, że tato potrzebował tej ręki i chciałem mu pomóc za wszelką cenę, dlatego zrobiłem, co w mojej mocy – skromnie mówi młody mieszkaniec gminy Urszulin.
Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa ministra spraw wewnętrznych i administracji, która służy nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę. Bartek jest siedemdziesiątym piątym Młodym Bohaterem nagrodzonym przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. (bm)