Młody lubelski geniusz informatyczny

Sukcesy Marka Skiby docenił prezydent Krzysztof Żuk

Marek Skiba, tegoroczny maturzysta z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie, został uhonorowany przez prezydenta Krzysztofa Żuka. Dyplom i pamiątkowa grafika zostały mu wręczone podczas uroczystości inauguracji miejskiego roku szkolnego 3 września.


Marek Skiba zdecydował się kontynuować naukę na Uniwersytecie Warszawskim, na kierunku Informatyka. Komputery fascynowały go od pierwszej klasy szkoły podstawowej.
– Jak miałem osiem lat, zacząłem zajmować się programowaniem. Najpierw używałem gotowych programów, ale szybko zacząłem pisać własne – mówił Marek Skiba w rozmowie z „Nowym Tygodniem”. Na naukę matematyki i informatyki od gimnazjum poświęcał około 1,5 godziny dziennie. Grał też w gry komputerowe.

Podczas kwietniowego warszawskiego finału XXVI Olimpiady Informatycznej zdobył złoty medal i pierwsze miejsce. Doskonale poszło mu także w konkursach europejskich i międzynarodowych: w sierpniowej XXVI Olimpiadzie Informatycznej Krajów Europy Środkowej w Bratysławie zdobył złoty medal, a brązowy wywalczył na XXXI Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w Azerbejdżanie, jako jeden z czterech reprezentantów Polski. (EM.K.)