Młodzież doradzi powiatowym radnym

Rada powiatu krasnostawskiego postanowiła powołać do życia młodzieżową radę powiatu. Uczniowie liceów i techników z terenu działania starostwa, będą mogli doradzać starszym samorządowcom i zgłaszać pomysły do realizacji.

Młodzieżowa rada od kilku lata działa przy Radzie Miasta Krasnystaw. Uczniowie mogą dzięki temu opowiedzieć swoim starszym odpowiednikom o tym, czego im w mieście brakuje, co im się nie podoba, jakiego typu inwestycje z ich punktu widzenia należałoby zrealizować.

Jakiś czas temu z pomysłem uruchomienia podobnej młodzieżowej rady przy radzie powiatu krasnostawskiego wystąpił radny Leszek Janeczek. Inicjatywa spotkała się z pozytywną reakcją starosty Andrzeja Leńczuka i przewodniczącego rady powiatu Witolda Buroczenki. Uchwałę w sprawie powołania do życia tego typu rady, radni podjęli na ostatniej sesji.

– Młodzieżowa rada ma charakter konsultacyjny, doradczy, inicjatywny – informuje Aleksandra Stachula, naczelnik wydziału oświaty, kultury i promocji krasnostawskiego starostwa. – Nie jest ciałem stanowiącym, co oznacza, że nie ma kompetencji do podejmowania uchwał o charakterze prawa miejscowego.

Młodzi radni będą mogli występować do radnych powiatowych z wnioskiem o przyjęcie danej uchwały lub podjęcie inicjatywy lub zrealizowanie inwestycji. Wybory członków młodzieżowej rady mają się odbyć w I LO i II LO w Krasnymstawie, ZS nr 1 i ZS nr 2 w Krasnymstawie, a także w ZSP w Żółkiewce i ZS CKR w Siennicy Różanej. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here