Mnóstwo atrakcji dla aktywnych

Ferie zimowe rozpoczęte. W Lublinie dwutygodniową przerwę od nauki 46 tysięcy uczniów. W tym roku po raz pierwszy 365 lubelskich uczniów skorzysta z półkolonii w sześciu szkołach podstawowych.

Pieniądze na ten cel udało się uzyskać m.in. dzięki redukcji diet radnych zasiadających w Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z 200 zł do 60 zł za posiedzenie. Dodatkowe środki zostaną też przeznaczone na feryjne wyjazdy w Polskę dla 550 dzieci. Półkolonie zorganizują SP nr 30, 3, 39, 52, 29 i 14. Dzieci będą miały zapewnioną opiekę przez 8 godzin dziennie. Turnus potrwa 10 dni. W wypoczynku mogą wziąć udział uczniowie ze wszystkich podstawówek – nie obowiązuje rejonizacja. Łącznie szkoły na organizacje półkolonii otrzymają z miasta 100 tysięcy złotych. Dzieci będą miały do wyboru wyjścia do kina, muzeum czy warsztaty lalkarskie, zabawę w pracowniach komputerowych i salach multimedialnych oraz zajęcia sportowe. Szkoły zapewniają wyżywienie. Na dofinansowanym z miejskiej kasy kwotą 99 tys. złotych wypoczynku poza Lublinem (m.in. w Zakopanem i Piwnicznej) ferie spędzi 550 dzieci.
Na ferie zapraszają domy kultury i kluby osiedlowe oraz inne organizacje (niektóre zajęcia są płatne). Wypoczynek z literaturą i powieścią, czyli ferie w Nibylandii, organizuje np. Dom Słów z ulicy Królewskiej. Ferie z fantastyką można spędzić w Cytadeli Syriusza przy Lwowskiej. Na najmłodszych czekają tam interesujące gry planszowe. Fundacja Hesperos zaprasza na szereg warsztatów, np. warsztaty konstrukcyjne z zapałek. – 1 lutego czy warsztaty opowiadania historii i improwizacji teatralnej dla dzieci. Ciekawie spędzić czas będzie można także w Centrum Kultury np. na dedykowanej najmłodszym wystawie „Podróż do wnętrza obrazu” lub na zajęciach z francuskiego, hiszpańskiego czy angielskiego.
Na ferie z biblioteką zapraszają poszczególne filie MBP. Z kolei na łyżwach pojeździć będzie można przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1, ul. Radzyńska 5 w godz. 9.00-14.00 i 15.00-20.00 i przy Zespole Szkół nr 12, ul. Sławinkowska 50, w godz. 8.00-18.00. Na aktywne ferie zapraszają też Jacek „Jaco” Harasimiuk i Maciek Dąbek. W planach nauka podstaw jazdy na deskorolce i bmx na krytym skate-parku 1st Floor (Droga Męczenników Majdanka 6). Podczas ferii uczniowie lubelskich szkół będą mogli bezpłatnie skorzystać z sześciu basenów znajdujących się w placówkach oświatowych. Do wejścia na pływalnię upoważnia legitymacja szkolna. Baseny udostępnia SP nr 5 i SP nr 16. Ferie to również fajny moment na poznawanie Lublina – warto zajrzeć wtedy do Piwnicy pod Fortuną. Będzie można zobaczyć, co przedstawiają najsłynniejsze renesansowe polichromie w Polsce. Na zimową wycieczkę po Lublinie w czasie ferii zaprasza LubLuLublin zbiórki przed Brama Krakowską. (EM.K.)