Moc innych brzmień

Niezwykłe koncerty, wyjątkowi goście, spotkania z nimi, warsztaty muzyczne, wystawy, pokazy filmowe i premiery literackie złożą się na tegoroczną edycję festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia w Lublinie. To wszystko w dniach 27-30 czerwca 2019 na błoniach pod Zamkiem w Lublinie, gdzie stanie wielka scena i namioty. Wstęp bezpłatny.


Program imprezy zdominują występy światowej sławy muzyków: od rocka, reggae, awangardy, po elektronikę. Ich twórczość stanie się inspiracją i punktem wyjścia do swobodnej wymiany idei oraz dyskusji. W muzyce spróbujemy znaleźć to, co wspólne, odbierane zmysłowo na poziomie naturalnej ludzkiej wrażliwości – utrzymują organizatorzy z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Inne Brzmienia są zestawieniem różnych gatunków, stylów i harmonii, które łączą się w uniwersalnej dla wszystkich szerokości geograficznych potrzebie wyrażania siebie. To tutaj gwiazdy światowej alternatywy dzielą scenę z młodymi talentami swą muzyczną pasją. Dotyczy to także artystów zza wschodniej granicy. Mistrzowie i prekursorzy kluczowych dla rozwoju muzyki gatunków spotkają się z pionierami nowych nisz i poszukiwaczami oryginalnych brzmień. Wszystko to wpływa na unikalną tożsamość festiwalu i jego jedyny w swym rodzaju klimat.

W tym roku będzie można poznać też historię i niezwykłość takich wydawnictw muzycznych jak Glitterbeat, Staubgold czy Kilogram.

Pierwszy dzień festiwalu

…przyniesie występ Brain Damage (Francja), którego domeną jest muzyka karaibska. Jego lider Martin Nathan wbudował w nią również brzmienia bliskowschodnie czy afrykańskie, nurty ambitne i dancehall oraz elementy rapu – dając przekrój współczesnej francuskiej kultury muzycznej. Zespół słynie z szerokich poszukiwań brzmieniowych, łącząc najlepsze tradycje soundsystemów z żywym graniem, a dubowo-reggae’owe brzmienie z pewnością roztańczy ludzi zebranych pod sceną.

Na estradzie tego wieczora wystąpi również Alexander Hacke (mieszkaniec Berlina) i Danielle de Picciotto (Amerykanka osiadła w Berlinie). Od lat tworzą prawdziwie unikalny duet, łącząc ze sobą różną estetykę i style muzyczne. Alexander jest znany przede wszystkim jako basista i jeden z założycieli kultowej grupy Einstürzende Neubauten, która gościła na Innych Brzmieniach ‘2015. Danielle wykorzystuje skrzypce i pianino, choć słynie też z wirtuozerskiej gry na wyszukanych instrumentach, jak np. lira korbowa czy cytra akordowa. Do Lublina duet przywiezie materiał ze swojej najnowszej płyty „Menetekel”, acz w koncercie nie zabraknie także kompozycji z wcześniejszej płyty pt. „Perseverantia”.

Następny dzień

…naznaczy 83-letni Lee ‘Scratch’ Perry, który działa na estradzie już od przeszło 60 lat. To jamajska legenda nurtu reggae i dub, mistrz, przed którym wdzięczna, nieco egzaltowana publiczność potrafi klękać z wrażenia. Ubrany w niezwykle barwne szaty i świecidełka wygląda jak karaibski czarownik.

Sędziwy muzyk współpracował praktycznie z każdą wielką postacią sceny reggae, w tym Bobem Marleyem, a także z grupą The Clash, czy Beastie Boys.

Mimo jego zaawansowanego wieku każdy koncert Perry’ego potrafi być energetycznym wydarzeniem. Ikona reggae wystąpi w towarzystwie grupy Easy Riddim Maker.

Inną gwiazdą drugiego dnia festiwalu będzie The Herbaliser – to miniorkiestra, która łączy w swym brzmieniu muzykę taneczną i jazz, funk i hip-hop. Tych 9 Brytyjczyków ma ciekawą koncepcję progresywnej muzyki klubowej choć ich rytmy pasują też do samochodu – i to nie dla spacerowej jazdy.

W sobotni wieczór

Że punk nie umarł dowiodą panowie z kultowego zespołu Dezerter, który był wyrazem buntu pokoleniowego lat 80. ub. wieku. I choć czas Dezertera powoli przemija, zostało już niewielu wyznawców punk-rocka, zespół wciąż ma wiele do powiedzenia. Czyni to poprzez ciągle aktualne teksty i niepokorną muzykę.

Tego samego wieczora wystąpi również amerykańska grupa Ministry, której muzyka przez lata ewoluowała od rytmów synth-popowych, by w końcu osiąść na metalu przesyconym elektroniką.

Na ostatni dzień festiwalu

…rekomendujemy AK/DK – dwóch Brytyjczyków z Brighton, którzy podczas występów na żywo zapewniają nam wręcz kosmos dźwięku. To skutek ich fascynacji syntezatorami wszelkich dźwięków, z towarzyszeniem perkusji. To muzyka dla koneserów, którzy będą oczekiwać na dalszy przebieg wieczoru.

A w nim występ Wrekmeister Harmonies – duetu z Chicago dającego koncerty na pograniczu misterium lub seansu spirytystycznego. To bez wątpienia jedna z najoryginalniejszych formacji w rejonach mocnej, metalowej awangardy.

Marek Rybołowicz

Pełny wykaz koncertów festiwalu Inne Brzmienia:

czwartek, 27 czerwca

godz. 18.30 – Way Station (Ukraina)
godz. 20 – Alexander Hacke & Danielle de Picciotto (Niemcy)
godz. 21.30 – Brain Damage (Francja)
godz. 23.15 – Solo Ansamblis (Litwa)

piątek, 28 czerwca
godz. 18.30 – The Elephants (Ukraina)
godz. 19.15 – Garbanotas (Litwa)
godz. 20.30 – Lee „Scratch” Perry (Jamajka)
godz. 22.15 – The Herbaliser (Wielka Brytania)
godz. 24 – We Will Fail (Polska)

sobota, 29 czerwca
godz. 17 – Vinylowi Gracze i Synchrotrony (Polska)
godz. 18 – Eryk i Ja (Białoruś)
godz. 19.15 – Sheep Got Waxed (Litwa)
godz. 20.30 – Dezerter (Polska)
godz. 22.15 – Ministry (USA)
godz. 24 – Fume (Litwa)

niedziela, 30 czerwca
godz. 16 – Pasażer i Hidden World (Polska)
godz. 17 – The Infiltrators (Litwa)
godz. 18.30 – Shalosh (Izrael)
godz. 20 – AK/DK (Wielka Brytania)
godz. 21.40 – Wrekmeister Harmonies (USA)
godz. 23.15 – stonefromthesky (Ukraina)

Więcej informacji na witrynie: http://www.innebrzmienia.eu/www.innebrzmienia.eu