Moc śniadania daje siły

Uczniowie z SP nr 14 im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie wygrali konkurs na hasło promujące codzienne jedzenie śniadania. Dzięki temu ich szkoła, jako jedyna w województwie lubelskim, otrzymała dofinansowanie na zorganizowanie wspólnego śniadania dla wszystkich uczniów klas 0-3. W dniu 8 listopada w ramach programu „Śniadanie Daje Moc” własnoręcznie przygotowany posiłek zjadło około 100 uczniów.
Tego dnia w szkolnej świetlicy zgromadzili się najmłodsi uczniowie, którzy już od rana pilnie pracowali, przygotowując samodzielnie kanapki i zdrowe, owocowe przekąski. Największą przyjemność sprawiło im jednak zjedzenie kolorowego śniadanka. – Zjadłam taką… śmietanę z płatkami i była dobra. Jeszcze zjem duuuużo rzeczy, bo wszystko jest bardzo dobre – mówiła siedmioletnia Natalka.
– Ja zjadałam kanapkę z serem, którą sama robiłam. Jeszcze zjem drugą kanapkę – dodawała ośmioletnia Karolina.

– Dzisiejsza impreza to zasługa naszych uczniów, wychowawców ze świetlicy i nauczycieli klas 1-3. Wspólna praca zaowocowała tymi pięknie zastawionymi stołami – mówił Lucjan Miciuk, dyrektor SP nr 14. – Na co dzień nasi uczniowie mają możliwość skorzystania z wyżywienia stołówkowego. Mamy tu pełne wyżywienie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad i podwieczorek. Czynimy starania, żeby w naszej szkole dzieci nie były głodne – dodaje pan dyrektor. Z wyżywienia codziennie korzysta około 80 procent uczniów z liczącej 1100 osób społeczności szkoły. Na obiady do świetlicy przychodzi każdego dnia 800 uczniów.
– Nasza szkoła co roku bierze udział w programie „Śniadanie Daje Moc”, ale taką wygraną mamy po raz pierwszy. Dla nas bardzo ważne jest to, żeby dzieci zdrowo się odżywiały. Sama jestem mamą czwórki dzieci i staram się trzymać dyscyplinę, jeśli chodzi o jedzenie, żeby dostarczyć im witamin – mówi Majka Donica, koordynator akcji „Śniadanie Daje Moc” w SP nr 14, wychowawca świetlicy. 8 listopada w całej Europie obchodzony był Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Zwycięskie hasło wymyślone przez uczniów ze Sławina brzmiało: „Nasza szkoła jest z Lublina i śniadaniem dzień zaczyna. Polecamy innym szkołom, u nas zawsze jest wesoło. Moc śniadania daje siły, każdy uczeń będzie miły”. (EM.K.)