Mogą jechać ze schetynówkami

Chełmscy samorządowcy z wojewodą lubelskim, Przemysławem Czarnkiem

Chełmscy samorządowcy podpisali umowy z wojewodą lubelskim na dofinansowanie remontów dróg w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej”. Dzięki temu mogą rozstrzygać przetargi i startować z inwestycjami.

Gminy czekały na podpisanie umów, bez których nie mogły rozstrzygać przetargów na inwestycje i formalnie wprowadzić dotacji do własnych budżetów. Dzięki ministerialnemu Programowi, do dzisiaj potocznie zwanemu „schetynówką”, dostaną zwrot 50 proc. wartości inwestycji. Na podpisanie umów 13 marca do Lublina pojechali przedstawiciele powiatu chełmskiego – Tomasz Szczepaniak, Beata Augustynek i Agata Niemczyk oraz burmistrz Siedliszcza – Hieronim Zonik, burmistrz Rejowca – Tadeusz Górski, wójt gminy Chełm – Wiesław Kociuba, wójt Wierzbicy – Andrzej Chrząstowski oraz wójt Żmudzi – Edyta Niezgoda.
Powiat chełmski pozyskał z programu maksymalną kwotę, 3 mln zł, na budowę drogi na terenie gminy Chełm i Kamień. Łączny koszt inwestycji to prawie 7,4 mln zł. Gmina Siedliszcze otrzyma 330 tys. zł na remont drogi Anusin – Lipówki. Gmina Wierzbica otrzyma pieniądze na remont 1,5 km dróg (ulice: Szkolna, Długa, Zielona, Świerkowa, Wrzosowa, Lipowa), budowę chodników, zatok autobusowych i oznakowania w Wierzbicy Osiedlu. Gmina Chełm, która jest liderem w pozyskiwaniu wsparcia w ramach tzw. schetynówek otrzymała dotację już po raz dziewiąty. Na remont drogi w Rożdżałowie gmina dostała 225 tys. zł. Ponad 230 tys. zł dostanie także gmina Rejowiec, która wyremontuje prawie 750 metrów drogi i zbuduje 310 metrów chodnika, zatokę autobusową oraz aktywne przejście dla pieszych we wsi Hruszów. Ponad 100 tys. zł dofinansowania na remont drogi w Wołkowianach dostanie także gmina Żmudź. Kilka dni wcześniej wójt E. Niezgoda odebrała promesę na 75 tys. zł od ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Błaszczaka, na przebudowę mostu w Pobołowicach-Kolonii. (bf)