Monstrancja z Medjugorie i rekord modlitw online

Przez dwa tygodnie w Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej trwała modlitwa o pokój na świecie i adoracja Najświętszego Sakramentu wystawionego w monstrancji z ołtarza w Medjugorie. Transmisje można było oglądać na żywo w internecie i z tej możliwości skorzystała rekordowa liczba wiernych z Chełma i okolic. Skoro coraz więcej osób uczestniczy w nabożeństwach online, powstały instrukcje, jak prawidłowo uczestniczyć w takiej transmisji, duchowo przenieść się do kościoła i np. nie klękać przed telewizorem.

Monstrancja Pokoju z Medjugorie przybyła na zaproszenie księdza Andrzeja Sternika, proboszcza Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej. Jak mówi ks. Sternik, to nie był przypadek, bo w bazylice króluje przecież Matka Boża Chełmska – Matka Jedności. Monstrancja z Medjugorje, wystawiona od 14 do 28 stycznia br. na ołtarzu chełmskiej bazyliki, wykonana z kryształów i dwunastu meteorytów, przynależy do Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, tj. Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Medjugorie. Obecnie monstrancja ta odwiedza poszczególne świątynie w naszym kraju. Na trasie tej znalazło się ponad 50 parafii, będących „szczególnymi miejscami modlitwy o pokój”.

– Modlimy się o jedność i pokój, takie są nasze intencje – mówi ks. Sternik. – To początek naszej idei, którą mam nadzieję uda się ziścić jesienią. Chodzi o powstanie u nas kaplicy adoracji z monstrancją figury Matki Bożej.

Jak prawidłowo uczestniczyć we mszy online?

W związku z epidemią w adoracji Najświętszego Sakramentu w monstrancji z Medjugorie można było uczestniczyć także online. Transmisje na żywo były na kanale YouTube. Z tej możliwości skorzystało rekordowo wielu parafian. Niedzielne (24 stycznia) uroczystości adoracji w bazylice miały ponad pół tysiąca wyświetleń.

Transmisję online przez całą dobę z chełmskiej bazyliki rozpoczęto 18 października ub.r. Na stronie internetowej bazyliki dodatkowo zamieszczono odnośniki o listach nabożeństw transmitowanych z innych parafii, a także instrukcję o tym, jak prawidłowo uczestniczyć we mszy świętej online, która „pozwala duchowo przenieść się do kościoła”. Według tych wskazówek nie można mszy świętej oglądać tak, jak meczu czy serialu. Należy zaplanować to na konkretną godzinę, aby „wszelkie inne zajęcia w domu ustały”, a wszyscy domownicy wysłuchali tej samej transmisji i nikt nikogo nie rozpraszał. Należy zadbać o odpowiedni strój – tak, jak wierni robią to, gdy idą do kościoła.

Według wskazówek powinno się też przygotować krzesła, stół z białym obrusem, na którym położone będą krzyż, obraz lub figura Matki Bożej i zapalone świece. To krzyż, a nie telewizor, ma być w centrum uwagi i to w jego kierunku należy klękać. Nieodpowiednie jest zaopatrzenie się na czas transmisji w jedzenie i napoje, a komunikatory, jak telefon komórkowy, należy wtedy wyłączyć. Za to można włączyć się w śpiew i należy odpowiadać na słowa kapłana, a także siadać, wstawać i klękać tak, jakby przebywało się w kościele.

(mo, fot. FB Sanktuarium NNMP Chełm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here