Morze dragów i dilerzy w hotelu

Narkotyki o czarnorynkowej wartości prawie 3 milionów złotych trafiły w ręce funkcjonariuszy CBŚP w Chełmie. Szlak przemytu wiódł z Holandii i Belgii na nasze lubelskie podwórko. Zarzuty usłyszał już m.in. pochodzący z Kraśniczyna w powiecie krasnostawskim 31-letni Daniel S.

Nad rozpracowywaniem grupy policjanci z CBŚ pracowali od kilku miesięcy. Efekty ich działań poznaliśmy w ubiegłym tygodniu, kiedy to w jednym z pokoi hotelowych we Wrocławiu zatrzymani zostali dwaj handlarze narkotyków.
– Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarząd w Lublinie Wydział w Chełmie weszli w posiadanie informacji, iż Daniel S. (lat 31, wcześniej mieszkaniec powiatu krasnostawskiego, obecnie zamieszkały na terenie Holandii) oraz Michał M. (lat 29, wcześniej mieszkaniec powiatu płockiego, obecnie zamieszkały na terenie Belgii) trudnią się przywozem znacznych ilości narkotyków z krajów swojego zamieszkania do Polski – informuje prokurator Bartosz Wójcik, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu.
Według śledczych mężczyźni zorganizowali szlak przemytu z Holandii i Belgii, by docelowo rozprowadzać narkotyki wśród tworzonej w Polsce sieci tzw. „hurtowych” dilerów. Oprócz amfetaminy (w proszku i płynie) oraz tabletek ecstasy na nasz rynek miała trafiać także marihuana i kokaina. Po ustaleniu, że obaj podejrzewani znajdują się wraz z towarem na terenie wrocławskiego hotelu i przygotowują towar do dalszej sprzedaży, grupa chełmskich i lubelskich funkcjonariuszy weszła do środka.

Zatrzymani Daniel S. spod Kraśniczyna (pow. krasnostawski) i Michał M. zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Usłyszeli zarzuty trzech przestępstw narkotykowych popełnionych wspólnie i w porozumieniu: przywozu z Belgii, a następnie wprowadzenia do obrotu 8 grudnia 2017 r. w Rybniku 2 litrów płynnej amfetaminy za 24 000 zł, przywozu z Belgii, a następnie wprowadzenia do obrotu 30 stycznia 2018 r. we Wrocławiu 3 litrów płynnej amfetaminy za 40 500 zł oraz 4 kwietnia 2018 r. we Wrocławiu 9,6 litra płynnej amfetaminy i 1997 tabletek ecstasy za kwotę 134 000 zł.
Dodatkowo Daniel S. został oskarżony o wprowadzenie do obrotu narkotyków w Krasnymstawie (28 lipca 2017 r. – 200 gramów sproszkowanej amfetaminy za 1600 zł, 30 sierpnia 2017 r. – 1 kg sproszkowanej amfetaminy za 6000 zł, 16 listopada 2017 r. – 2 kg sproszkowanej amfetaminy za kwotę 14 000 zł).
Łącznie podejrzani wprowadzili na polski rynek 3,2 kg sproszkowanej amfetaminy, prawie 15 litrów płynnej amfetaminy, z której według szacunków policyjnych można wytworzyć około 60 kilogramów proszku (siarczanu) o czarnorynkowej wartości 2,4 milionów złotych, a także blisko 2 tysiące tabletek ecstasy. Z kolei z całości ujawnionych narkotyków przeznaczonych do sprzedaży zysk mógł wynieść 2,7 mln zł.
Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień. Z uwagi na charakter sprawy i surowe zagrożenie karami prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Zamościu wnioski o tymczasowe aresztowanie dla obydwu. Sędzia przychylił się do wniosku i zastosował 3-miesięczne areszty wobec S. i M.
Śledztwo ma charakter rozwojowy, niewykluczone są dalsze zatrzymania. (pc)