Motocykliści pojadą buspasami

Miasto jednak znalazło pieniądze na wprowadzenie projektu stałej organizacji ruchu dopuszczającego motocykle, ale również auta elektryczne, do poruszania się po buspasach. Prawdopodobnie będzie to możliwe jeszcze przed wakacjami.


Dlaczego gotowy od jesieni ubiegłego roku projekt wpuszczenia motocyklistów na buspasy leży w szufladzie Zarządu Dróg i Mostów na początku maja dopytywał miejski radny Stanisław Brzozowski (PiS). – Umożliwienie korzystania z buspasów motocyklistom jest zasadne i przyniesie więcej korzyści niż problemów, tym bardziej, że podobne rozwiązanie działa już w Warszawie, a Lublin mógłby być drugim miastem w Polsce, które zmieni przepisy tak, żeby „służyły obywatelom”, a nie niepotrzebnie ich gnębiły – pisał Brzozowski, w interpelacji skierowanej do prezydenta Lublina, podkreślając, że sezon na jednoślady się rozpoczął i nie ma logicznego uzasadnienia na przeciąganie tej procedury.

W pierwszej reakcji na wystąpienie radnego Ratusz przyznał, że taki projekt faktycznie jest gotowy i będzie realizowany, ale nie teraz, bo brakuje 70 tys. zł na wprowadzenie zmian w oznakowaniu. Wyjaśnienia i zapewnienia Ratusza, że nie rezygnuje ze planu wpuszczenia motocykli na buspasy, tylko odkłada go na później, nie usatysfakcjonowały ani motocyklistów, ani radnego Brzozowskiego, którzy na zwołanej konferencji prasowej wytknęli władzom miasta, że właśnie dołożyły dziesięciokrotnie więcej pieniędzy do uruchomienia Lubelskiego Roweru Miejskiego, a dla motocyklistów nie znalazły.

W ubiegłym tygodniu, w oficjalnej odpowiedzi na interpelację, wiceprezydent Artur Szymczyk, poinformował, że w chwili obecnej pozyskano środki i zostanie niezwłocznie zrealizowana zmiana organizacji ruchu na ulicach: Muzycznej, Stadionowej, Lubelskiego Lipca ‘80, Fabrycznej, Drodze Męczenników Majdanka, Antoniny Grygowej (w odpowiedzi nie ma mowy o A. Tysiąclecia – uwaga aut.). – Natomiast dopuszczenie ruchu motocyklistów i pojazdów EV na buspasach na Al. Racławickich i ul. Lipowej możliwe będzie dopiero po zakończeniu prowadzonej obecnie przebudowy oraz rozliczeniu zadań drogowych. Stosowny projekt Wydział Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością sporządzi do końca września 2021 roku – zapewnił wiceprezydent Szymczyk.

– Jako środowisko motocyklowe doceniamy szybką zmianę podejścia do kwestii włączenia motocykli do ruchu na buspasach, tuż po naszej konferencji prasowej. Wówczas informowaliśmy o tym, że Urząd Miasta Lublin nie może wygospodarować 70 tys. zł na zmianę organizacji ruchu. Jednak udało się, Ratusz wprowadzi zmiany. Jak widać presja ma sens. Sezon motocyklowy rozpoczął się już dawno i mam nadzieję, że wkrótce motocykle będą mogły jeździć po wszystkich buspasach w Lublinie. Z takim też apelem zwracamy się do prezydenta Żuka – mówi Bartłomiej Pejo, szef klubu motocyklowego Usarz, wicestarosta powiatu świdnickiego. ZM

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here