MPRD ma milion i wypłaci pensje

W piątek (5 sierpnia) radni miasta Chełm zgodzili się przeznaczyć dodatkowo 1 mln zł dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych. Pozwoli to na wypłacenie zaległych pensji pracownikom spółki.

W piątek (5 sierpnia), na wniosek prezydenta Chełma Jakuba Banaszka, odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Chełm. Radni mieli na niej zdecydować o zmianach w budżecie miasta. Najważniejsza z nich dotyczyła przesunięcia dodatkowego ok. 1 mln zł na Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych.

– Na co zostaną wydane te pieniądze? – dopytywał radny Stanisław Mościcki podczas komisji budżetu i rozwoju gospodarczego, która zebrała się tuż przed sesją. – Czy te dodatkowe środki pokryją zobowiązania ZUS-owskie, czy może pracownicze? Czy ta kwota pozwoli na spłatę wszystkich zobowiązań, jakie ma MPRD? Czy właściciel podjął już decyzję, co dalej ze spółką? – chciał wiedzieć były wiceprezydent miasta.

Radna Edyta Rożek pytała, dlaczego planowane zmiany w budżecie na ten rok przewidują zmniejszenie o 200 tys. zł środków w dziale „pomoc społeczna”. – W obszarze tej działalności miasta brakuje pieniędzy. Dlaczego więc zdejmujemy z pomocy społecznej te 200 tysięcy złotych? – pytała Rożek.

Marzena Guzowska, skarbnik miasta Chełm, odpowiedziała, że wspomniana kwota nie miała w budżecie konkretnego zastosowania. – Środki te nie są rozdysponowane. Zostały zabezpieczone w tym dziale na wszelki wypadek, gdyby wystąpiły jakieś braki. W tym momencie pojawiły się inne potrzeby w budżecie, dlatego przesuwamy te pieniądze – tłumaczyła skarbnik

– Budżet jest tak skonstruowany, że w różnych działach, jak pomoc społeczna czy oświata, można umieścić tzw. środki wolne, by później, w razie potrzeby, przesuwać te środki na inne cele – mówił podczas posiedzenia komisji Jakub Banaszek, prezydent Chełma. – Dziś jest taka potrzeba, że musimy dokapitalizować Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w zakresie środków pracowniczych.

Obok wspomnianych 200 tys. zł z działu „pomoc społeczna”, MPRD dzięki radnym otrzyma jeszcze 855 tys. zł z budżetu miasta.

– Ten w sumie milion złotych, który dziś przeznaczymy dla MPRD nie pokryje całego długu spółki, który wynosi prawie 5 mln zł – zaznaczył prezydent Banaszek. – Środki, które dziś przesuwamy na rzecz MPRD, pokryją tylko zobowiązania finansowe wobec pracowników. Chcemy, żeby te zaległe wynagrodzenia były uregulowane do 10 sierpnia – wyjaśniał Banaszek. Prezydent dodał, że jeszcze w lipcu była nadzieja, że zaległości zostaną pokryte ze sprzedaży jednej z działek należących do spółki, ale inwestor, który był nią zainteresowany, wycofał się z transakcji. Prezydent poinformował też radnych, że innych zobowiązań MPRD, np. wobec ZUS-u, miasto ze swojego budżetu spłacać nie zamierza.

Na sesji nad zmianami w budżecie już nie dyskutowano. Uchwałę poparło 17 radnych, czyli wszyscy, którzy uczestniczyli w obradach. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here