MPWiK popłynie na wodzie

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie wystąpiło do Państwowego Przedsiębiorstwa „Wody Polskie” o anulowanie obowiązującej obecnie trzyletniej taryfy i wprowadzenie nowej, z podwyżką cen wody i ścieków od września o ponad 30%.

MPWiK przez lata było najbardziej rentowną z miejskich spółek, z rocznym zyskiem często przekraczającym 10 mln zł. Tłuste lata skończyły się wraz z wprowadzeniem latem ubiegłego roku nowej trzyletniej taryfy, w której proponowaną przez spółkę podwyżkę ceny wody i ścieków o kilkanaście procent, Wody Polskie ścięły do ok. 5%, urządzając przy tym polityczną pokazówkę.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca specjalnie w tej sprawie zwołał konferencję prasową z udziałem lubelskiego posła PiS, ministra edukacji Przemysława Czarnka, na której obaj krytykowali prezydenta Krzysztofa Żuka (PO), że traktuje MPWiK jak maszynkę do zarabiania pieniędzy, kiedy spółki komunalne mają wychodzić naprzeciw mieszkańcom, a nie zarabiać i generować zyski dla właściciela.

Urzędnicy i spółka wyjaśniali, że ceny wody i ścieków w Lublinie nie były podnoszone od lat i są niższe niż w innych polskich aglomeracjach, a proponowana przez nich skala podwyżki wynikała z rzetelnej kalkulacji uwzględniającej m.in. rosnące ceny energii. Zatwierdzona taryfa weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku z ceną wody 4,04 zł/m3 i ścieków 5,35 zł (łącznie 9,39 zł), podwyżką od września tego roku ceny wody do 4,20 zł, a ścieków do 5,57 zł i podwyżką ścieków od września 2023 do 5,62 zł.

W ubiegłym roku zysk miejskich wodociągów spadł do 2,46 mln zł. W tym – jeśli taryfa się nie zmieni – spółka może znaleźć się pod kreską i to głęboko. W połowie czerwca wystąpiła więc do Wód Polskich z wnioskiem o anulowanie obecnego cennika i zatwierdzenie nowego z podwyżką cen o ponad 30% – woda od września miałaby kosztować 5,26 zł, a ścieki 7,04 zł. Jako powód podaje wzrost cen kupowanej energii o ponad 300%, ponad dwukrotny wzrost kosztów wywozu i zagospodarowania odwodnionych osadów ze ścieków oraz kilkunastoprocentową inflację.

Czy Wody Polskie przystaną na taką propozycję? Na razie, po wstępnym przeanalizowaniu wniosku, wytknęły w nim braki formalne i odesłały do uzupełnienia. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here