Mural z patronem na jubileusz

Przez lata funkcjonowała jako podstawówka. Kiedy reforma oświaty wprowadziła gimnazja, podzielono ją na dwie placówki, a później połączono w Zespół Szkół nr 2. Teraz znów jest ośmioklasową Szkołą Podstawową nr 5 im. Janusza Kusocińskiego, przez jakiś czas jeszcze z oddziałami gimnazjalnymi. W tym roku świdnicka „piątka” świętuje 30-lecie.


– To piękny jubileusz. Trzydzieści lat to bardzo dużo. Jako szkoła byliśmy świadkami rozwoju miasta, wszystkich przemian i reform oświatowych. Na jej bazie utworzono gimnazjum i przez jakiś czas działały tu dwie niezależne szkoły. Później stworzyliśmy zespół szkół, a od niedawna gimnazjum znów zostało wcielone w szkołę podstawową. Mamy trzydziestu nauczycieli, którzy pracują od początku istnienia szkoły – mówi Tomasz Szydło, dyrektor placówki.

Obchody jubileuszu odbyły się w ubiegły piątek, 15 czerwca. Zainaugurowała je msza święta w kościele pw. NMP Matki Kościoła, w której uczestniczyli nauczycele, uczniowie i rodzice. Później w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste spotkanie w udziałem władz miasta, społeczności szkolnej i kuratorium oświaty. Po części oficjalnej na terenie szkoły zorganizowano festyn. Był koncert, zabawy na dmuchanym placu zabaw, zawody sportowe i inne atrakcje.

– Na przeszłość patrzymy z wdzięcznością za wszystko, co udało się zrobić, a na to, co przed nami, z dużą odwagą. Chcemy jak najlepiej dostosowywać naszą szkołę do współczesnych wymogów i oczekiwań. Pod tym kątem przeprowadzamy modernizacje i remonty. W ostatnim czasie udało się zakupić szafki dla wszystkich uczniów, zmodernizować nieckę basenową oraz wentylację i klimatyzację. Udało się też wyremontować salę gimnastyczną; zrobiliśmy bulodrom, czyli boisko do gry w bule. Mamy Miasteczko Ruchu Drogowego, boisko „Orlik” i wiele mniejszych, ale też ważnych i potrzebnych elementów – monitoring czy nowe sieci komputerowe. W przyszłość patrzymy z wielką nadzieją. Chcemy jeszcze lepiej i skuteczniej pracować, wychowywać dzieci i młodzież; pomagać im w odkrywaniu własnej drogi życiowej i przygotować do dorosłego życia – mówi dyrektor Szydło.

Przypominać o jubileuszu 30-leica będzie także mural, który powstał na jednej ze ścian budynku szkoły. Nawiązuje do jej sportowego charakteru, a jego autorem jest świdnicki artysta Paweł Kasperek.

– Z tym muralem wiąże się zabawna historia. Zastanawialiśmy się, jak podkreślić ten wyjątkowy jubileusz, a tak – w pewnym sensie – nieszczęśliwie się złożyło, że ktoś nam pomazał ścianę. Postanowiliśmy to połączyć. Zamalowujemy to brzydkie graffiti pięknym muralem. Będzie przedstawiał naszego patrona, Janusza Kusocińskiego, który zwycięża na Olimpiadzie w Los Angeles – mówi T. Szydło. (w)