Muzułmanami w wyborców?

Radykalne wystąpienie lubelskich parlamentarzystów PiS przeciwko „zamiarom” przyjęcia do Lublina muzułmańskich uchodźców, wzbudziło duże emocje. Czy to tylko gra obliczona na polityczny efekt? Ratusz bowiem twierdzi, że przyjmowanie uchodźców nie leży w gestii samorządów.


Tydzień temu, w niedzielę 25 czerwca senator Andrzej Stanisławek, poseł Artur Soboń i poseł Sylwester Tułajew na nagle zwołanej konferencji prasowej obwieścili, że stanowczo sprzeciwiają się przyjmowaniu przez prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka, muzułmańskich uchodźców. W ślad za ich wystąpieniem ruszyli do akcji politycy niższego szczebla.
Radny miejski, Zbigniew Ławniczak, w swojej interpelacji zapytał prezydenta: „Rząd nie chce przyjmować do kraju uchodźców, więc PO chce wziąć swoje sprawy w swoje ręce i proponuje żeby samorządowcy, wywodzący się z tej partii przyjmowali imigrantów do swoich lokalnych społeczności. Co w tej kwestii zamierza uczynić pan (prezydent), czy Lublin jest przygotowany? Jak wyobraża sobie pan rozlokowanie ich na terenie miasta?” – napisał Ławniczak.
– Przyjęcie uchodźców (lub nie) nie leży w gestii samorządu lokalnego, jest decyzją podejmowaną na poziomie centralnym, zaś o ulokowaniu ośrodków dla cudzoziemców decyduje Urząd ds. Cudzoziemców – odpowiedziała Joanna Bobowska z biura prasowego ratusza. Podobnie sprawę skomentował prezydent Krzysztof Żuk, publikując oświadczenie w mediach społecznościowych:
– Prezydenci największych polskich miast podpisali deklarację na temat działań dotyczących migracji. To wyrażenie intencji gotowości współpracy samorządów z rządem w tym obszarze, bo to rząd decyduje o polityce ws. uchodźców w zakresie migracji. (…) Szkoda, że politycy PiS, w tym posłowie z Lublina, nie chcą budować współpracy w tworzeniu rozwiązań w dziedzinie migracji w duchu chrześcijańskiego miłosierdzia i współczucia. Zamiast tego wolą straszyć mieszkańców Lublina i siać nienawiść wobec cudzoziemców – oświadczył prezydent K. Żuk.
Do 2015 roku w Lublinie na ulicy Wrońskiej, działał lokalny ośrodek dla uchodźców prowadzony przez… Caritas. BACH