Muzyczna mapa Lublina

Warsztaty Kultury tworzą muzyczną mapę miasta, zapraszają na „czyszczenie uszu”, nagrania terenowe, itp.


Już 6 października odbędzie się Nocny Spacer Dźwiękowy. Raymond Murray Schafer przygotował program ćwiczeń, pomagających w „czyszczeniu uszu”. Podstawową formą jest właśnie spacer. Umożliwia on rozpoczęcie „przygody” dźwiękowej – refleksji nad zagadnieniem dźwięku, jego jakości i wpływu na nas.
Kolejnymi ciekawymi zajęciami są Warsztaty Nagrań Terenowych, które odbędą się 7 października w siedzibie Warsztatów Kultury. Na warsztatach poznamy rys historyczny field recordingu, główne stanowiska estetyczne, metody pracy i techniki nagrywania. W części praktycznej uczestnicy zrealizują własne nagrania.
Na koniec zobaczymy też film dokumentalny „W poszukiwaniu ciszy” w reżyserii Patricka Shena. Dowiemy się z niego, że przez 100 tys. lat obecności człowieka i jego przodków na Ziemi większość naszego globu spowijała cisza. Rewolucja przemysłowa, a wraz z nią rozwój miast przez ostatnich 150 lat przyniosły zasadniczą zmianę – dziś otacza nas kakofonia dźwięków, a natężenie decybeli często przekracza granice bólu. Według Światowej Organizacja Zdrowia zanieczyszczenie hałasem jest prawie tak samo groźne dla ludzkiego organizmu jak skażenie powietrza.
Chętni mogą też uczestniczyć w Warsztatach Cyfrowych Opowieści. Zajęcia odbywają się 14 i 15 października również w Warsztatach Kultury. Ludzie od zawsze dzielili się historiami, baśniami, mitami, które zarazem odtwarzały, jak i kreowały ich świat, a także budowały wspólnoty, uczyły, zmieniały. Obecnie mamy więcej środków wyrazu (nowe technologie), które mogą wzbogacić nasz przekaz, wpisując go w dynamikę XXI wieku. Digital stories to krótkie (kilkuminutowe) cyfrowe opowieści, na które składają się elementy wizualne oraz dźwiękowe, przedstawiające unikalną historię, doświadczenia i emocje twórcy. Celem warsztatów będzie wspólna praca nad stworzeniem kilku cyfrowych opowieści mieszkańców Lublina, które związane będą z muzycznym obliczem tego miasta.
Joanna Niećko