Na Bażantowej (nie)chcieli… asfaltu

W tym roku projekt, a budowa ulicy z pełną infrastrukturą za rok. Tak życzyła sobie większość mieszkańców ul. Bażantowej i ulica została wykreślona z tegorocznego harmonogramu asfaltowania gruntówek

Mieszkańcy ulicy Bażantowej już w tym roku mogli jeździć po utwardzonej asfaltem drodze, ale woleli poczekać na jej wybudowanie wraz z pełną infrastrukturą. Ratusz przychylił się do ich prośby. Właśnie szuka firmy, która wykona taki projekt. Sama budowa powinna ruszyć w przyszłym roku.


Bażantowa to jedna z ulic, którą miasto chciało utwardzić w ramach programu asfaltowania gruntówek. Jednak mieszkający tu świdniczanie zwrócili się burmistrza o wykreślenie ich ulicy z tego programu. Pod tym pismem podpisało się wówczas 90 proc. mieszkańców ulicy. Później okazało się jednak, że niektórzy z nich zmienili zdanie i uznali, że wolą jednak, aby asfalt pojawił się na ich ulicy jak najszybciej, nawet jeśli będzie to się wiązać z dłuższym oczekiwaniem na jej budowę z pełną infrastrukturą.

Urzędnicy tłumaczyli, że postarają się znaleźć jakiś kompromis, aby obie strony były zadowolone. – Zaproponowałem mieszkańcom, że możemy do przyszłorocznego budżetu wprowadzić projekt tej ulicy w pełnej infrastrukturze i budować ją w latach 2022-23, albo zrobić to w ramach programu gruntówek, ale w innej formie, z większym korytowaniem, z większym spadkiem. Myślę, że rozstrzygniemy to w najbliższym czasie – mówił jeszcze w ubiegłym roku, podczas listopadowej sesji Rady Miasta Świdnik, wiceburmistrz Marcin Dmowski.

Ostatecznie większość mieszkańców zdecydowała, że woli jeszcze się przemęczyć, ale za rok lub dwa mieć ulicę z pełną infrastrukturą. – Uważamy, że to lepsze rozwiązanie. Droga zostanie wypoziomowana, a poza tym będzie bezpieczniej, bo będzie oświetlenie. Inna ważna kwestia to miejsce do zawracania na końcu ulicy, bo Bażantowa jest ślepa. Uznaliśmy, że warto poczekać dwa lata i mieć ulicę z pełną infrastrukturą – mówił nam wówczas jeden z mieszkańców.

Z końcem maja br. Urząd Miasta Świdnik ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budowy ulicy Bażantowej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja mogłaby ruszyć w przyszłym roku.

– Obiecywaliśmy mieszkańcom budowę ulicy w latach 2022-23. Kiedy projekt i pozwolenie na budowę będą gotowe, a warunki finansowe pozwolą niewykluczone, że rozpoczniemy te prace wcześniej. Zakładamy, że budowa kosztować będzie minimum 0,5 mln zł – mówi M. Dmowski.

Wg wstępnych planów Ratusza na Bażantowej powstanie nowa nawierzchnia, oświetlenie oraz kanalizacja burzowa. Najprawdopodobniej nie będzie tu chodnika, bo tak życzyli sobie mieszkańcy. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here