Na Bożym szlaku

W piątek, 3 sierpnia, lubelscy pielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlak do Częstochowy. Mają do przejścia ponad 320 kilometrów i dotrą do celu 14 sierpnia. Przyświeca im hasło: „Owocem Ducha jest miłość”.


Zebrane pod archikatedrą lubelską tłumy, mimo upału i prażącego słońca, z uśmiechem formowały się w pielgrzymkowe grupy. Marysia Siudaj z grupy 6. pielgrzymuje po raz czwarty, ale zapewne nie ostatni. – To jest jedyny taki czas w roku, kiedy tak bardzo mogę się spotkać z Bogiem, z ludźmi i zdjąć wszystkie maski. To czas, kiedy skupiam się tylko na Bożej miłości. Ciągle nie mogę pojąć, jaki ma dla mnie plan i czego ode mnie chce, ale na pielgrzymce jakoś z tym wszystkim łatwiej sobie poradzić – opowiada Marysia. – Pielgrzymka to też czas wielkiej radości, integracji, znajomości, przyjaźni, tańca, zmęczenia, „odżywania” po prysznicu i wielu innych wspaniałości, których można doświadczyć tylko tutaj.

Wiele osób poświęca swój urlop właśnie na pielgrzymkę. – Wydaje mi się, że każdy ma swoją metodę na odpoczynek. Dla mnie te 12 dni w drodze to idealny sposób na oderwanie się od codzienności, od różnych zmartwień. Pielgrzymka to także pozytywne zmęczenie fizyczne, które pozwala mi zapomnieć o pracy i po prostu cieszyć się tymi rekolekcjami w drodze wraz z ludźmi, którzy są tu ze mną – mówi Anastazja Gładysz z grupy 13.

Przewodnik w smartfonie

W tym roku lubelska pielgrzymka uruchomiła specjalną aplikację Bonafide. – Chcemy wychodzić naprzeciw kolejnym pokoleniom pielgrzymów. W swoich telefonach mogą znaleźć regulamin, informator, modlitwy, które odmawiamy na szlaku oraz trasę. Cieszymy się, że na bieżąco mogą z niej korzystać także pielgrzymi duchowi, by ze swoich domów aktywnie włączać się w pielgrzymowanie – mówi ks. Mirosław Ładniak, przewodnik Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki.

Poprzez aplikację organizatorzy prowadzą codzienne kroniki pielgrzymki. Każdy pielgrzym będzie mógł oznaczać się na trasie, dodawać zdjęcia, komentarze, a także dłuższe opisy, tworząc w ten sposób osobistą kronikę. Aplikacja pomoże też odnaleźć miejsca postojowe, żywieniowe czy punkty medyczne i noclegi. Daje też dostęp do pieśni, rozważań i czytań na dany dzień. MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here