Na cmentarz autem nie wjedziesz

O umożliwienie osobom niepełnosprawnym wjazdu samochodem na cmentarz komunalny, apelował ostatnio radny Maciej Baranowski. Jakub Banaszek, prezydent Chełma, rozwiewa wątpliwości. Nie ma na to żadnych szans.

Kilka tygodni temu radny miasta Chełm Maciej Baranowski, zwrócił się do prezydenta Jakuba Banaszka z apelem, by umożliwić osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza mającym problemy z poruszaniem się, wjazd na cmentarz komunalny samochodem. Baranowski przekonywał, że wiele takich osób nie ma dziś praktycznie możliwości, by odwiedzić groby bliskich, a umożliwienie im wjazdu na nekropolię pojazdem mechanicznym bardzo ułatwiłoby im życie.

– Takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują na cmentarzach komunalnych w innych miastach – argumentował Baranowski.

W odpowiedzi Jakub Banaszek, prezydent Chełma, powołując się na uchwałę rady miasta z 11 lipca 2012 r., w sprawie regulaminu korzystania z cmentarza komunalnego w Chełmie, zauważa, że na terenie cmentarza przy ul. Mościckiego zabrania się ruchu kołowego wszelkich pojazdów, z wyjątkiem tych, które wjeżdżają na nekropolię w związku z wykonywaniem pochówku, stawianiem lub remontem pomnika oraz wywożących odpady z kontenerów. Oczywiście wszystko za zgodą zarządcy cmentarza.

– Z uwagi na to, że cmentarze są strefą ciszy i zadumy z zabudową terenu o charakterze parkowym, a drogi i alejki cmentarzy nie są drogami publicznymi, ruch wszelkich pojazdów mechanicznych został ograniczony do niezbędnego minimum – wyjaśnia Banaszek.

Prezydent dodaje, że na parkingach wokół cmentarza są wyznaczone specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych. Osoby te zaś mogą dostać się na odwiedzane groby na wózku inwalidzkim.

– Należy podkreślić, że zmiana treści regulaminu i umożliwienie wjazdu pojazdami mechanicznymi wiąże się z koniecznością modernizacji i umocnienia cmentarnych alei. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie, administrator cmentarza, sukcesywnie, w miarę posiadanych środków budżetowych, wykonuje zadania z tego zakresu. Jednak ograniczone możliwości finansowe nie pozwalają na natychmiastową realizację wszystkich zgłaszanych potrzeb w zakresie infrastruktury na terenie nekropolii – podsumowuje prezydent. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here