Na drogi i wieżę ariańską

Budżet gminy Krasnystaw na 2022 r. został przyjęty jednogłośnie. Samorząd zamierza m.in. wyremontować drogi na Osiedlu Cukrowni w Siennicy Nadolnej i zabytkową wieżę ariańską w Krynicy.

Dochody gminy Krasnystaw w 2022 r. wyniosą 35,3 mln zł, a wydatki 39,2 mln zł. – Wprawdzie budżet zamyka się deficytem, sięgającym 4,7 mln zł, ale pokryjemy go w całości z własnych funduszy, bez zaciągania kredytów – podkreśla Edyta Gajowiak-Powroźnik, wójt gminy Krasnystaw. – Od początku tej kadencji zmniejszamy również zadłużenie, które wynosiło ponad 12 mln zł, ale sukcesywnie spada. Na koniec 2022 r. osiągnie poziom niespełna 9,5 mln zł. Poza tym tegoroczny budżet wykazuje nadwyżkę operacyjną w wysokości ok. 1,4 mln zł, na inwestycje planujemy prawie 7 mln zł – dodaje.

Najbardziej kosztownym zadaniem będzie budowa drogi do terenów inwestycyjnych w Siennicy Nadolnej. Radni zabezpieczyli na ten cel 3 mln zł, które gmina otrzymała z trzeciej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Kolejny 1,9 mln zł rada gminy przeznaczyła na przebudowę dróg w Osiedlu Cukrowni w Siennicy Nadolnej – informuje wójt. Połowę z tych środków samorząd pozyskał z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Inwestycja ma zostać zrealizowana do września 2022 r.

W budżecie gminy Krasnystaw na ten rok znalazły się też: 270 tys. zł na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy dróg Niemienice – Kolonia Niemienice i Krasnystaw – Jaślików oraz 400 tys. zł na modernizację boisk przy SP w Siennicy Nadolnej (inwestycja ta rozłożona jest na dwa lata, w 2023 r. ma pochłonąć kolejne 460 tys. zł). – Do wykorzystania jest również dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na rewitalizację XVII-wiecznej wieży ariańskiej w Krynicy.

Unijna dotacja powinna wystarczyć na pokrycie ponad 60 procent kosztów netto – mówi Gajowiak-Powroźnik. 120 tys. zł gmina zabezpieczyła na opracowanie dokumentacji budowy kolektora sanitarnego w Siennicy Nadolnej, 160 tys. zł dla powiatu krasnostawskiego na przebudowę dróg powiatowych i 54 tys. zł na realizację projektu „Aktywna mama”. – Obejmuje on bezpłatne szkolenia, fachowe wsparcie, staże zawodowe i pomoc finansową dla kobiet, wracających na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem bądź wychowaniem dziecka – podsumowuje wójt. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here