Na emeryturę nie spieszno

Więcej niż co trzecia osoba po ukończeniu wieku emerytalnego pozostaje aktywna zawodowo i odracza moment przejścia na świadczenie.

– Dłuższa praca korzystnie wpływa na wysokość świadczenia. Przełożenie decyzji o zakończeniu pracy o rok pozwala otrzymać wyższą emeryturę nawet o 10-15 proc. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W 2017 roku od razu po ukończeniu wieku emerytalnego na świadczenie przeszło ponad 88 proc. uprawnionych, a tylko niecałe 12 proc. odroczyło emeryturę o kilka miesięcy lub więcej. Odsetek osób, które opóźniają przejście na świadczenie z ZUS, po raz pierwszy zwiększył się znacząco w 2018 roku. Od tamtego czasu utrzymuje się na podobnym poziomie i nie zmieniła tego nawet pandemia.

– W ubiegłym roku ponad 62 proc. uprawnionych przeszło na świadczenie dokładnie po ukończeniu wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Co czwarta osoba (niemal 25 proc.) złożyła wniosek w ciągu mniej niż roku od osiągnięcia wieku emerytalnego, a około 13 proc. przeszło na emeryturę jeszcze później – co najmniej rok od nabycia uprawnień. Wyraźnie częściej na opóźnienie emerytury decydowały się kobiety – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Od połowy 2017 roku w ZUS funkcjonują doradcy emerytalni, którzy wyjaśniają zasady przyznawania świadczeń. – Tłumaczą, od czego zależy wysokość emerytury, a także obliczają przy pomocy kalkulatora emerytalnego wysokość świadczenia prognozowanego dla danej osoby. Pokazują także, jak opóźnienie zakończenia aktywności zawodowej o rok, dwa czy pięć, wpłynie na emeryturę – podkreśla prezes ZUS.

Z pomocy doradców można skorzystać w każdej terenowej placówce ZUS. W czasie pandemii Zakład zachęca do kontaktu z doradcami drogą elektroniczną. Można z nimi porozmawiać w trakcie e-wizyty (wideorozmowy przez internet) albo poprosić o przesłanie prognozy emerytury przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here