Na Felinie powstanie magazyn energii ze słońca

Politechnika Lubelska i Poczta Polska w poniedziałek 27 maja br. podpisały porozumienie o współpracy naukowo-technicznej. Od teraz będą wspólnie działać w dziedzinie elektromobilności, fotowoltaiki i transportu.


– Dzięki umowie z Politechnikę Lubelską Poczta Polska zyska bardzo ważnego partnera, dzięki któremu program „Elektromobilność” będzie mógł być realizowany. Jako jedna z największych spółek logistycznych w kraju przywiązujemy szczególną wagę do nowoczesnych rozwiązań. Chcemy dbać o czyste środowisko. Realizowany przez nas program ma na celu wprowadzenie do floty samochodowej aut elektrycznych, które są nie tylko tańsze w użytkowaniu od spalinowych, ale przede wszystkim mniej zanieczyszczają środowisko – mówi Paweł Przychodzeń, członek zarządu Poczty Polskiej.

W ramach umowy o współpracy operator pocztowy i uczelnia będą wspólnie realizować projekty dofinansowywane z funduszy Unii Europejskiej, które dotyczą badań i możliwej budowy instalacji fotowoltaicznych na terenie sortowni Poczty Polskiej w Lublinie. Dobór ich parametrów, ekonomiczna analiza opłacalności oraz optymalny sposób ich eksploatacji to obszary, w których naukowcy PL mają szansę wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie.

– Politechnika Lubelska dysponuje zarówno zapleczem laboratoryjnym, jak i zespołem, który posiada doświadczenie naukowo-badawcze w obszarach fotowoltaiki i elektromobilności. Działania na rzecz rozwoju elektromobilności przybierają na naszej uczelni formę konkretnych projektów. Od 2 lat razem z PGE Dystrybucja SA pracujemy przy budowie stacji do dwukierunkowego ładowania pojazdów elektrycznych połączonej z infrastrukturą oświetleniową. Ponadto nasi naukowcy opracowali rozwiązanie dotyczące sposobu i układu magazynowania ciepła albo chłodu w pojazdach elektrycznych – podkreśla prof. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej.

Jednym z planowanych projektów będzie budowa magazynu energii. Jego podłączenie do instalacji fotowoltaicznej pozwoli na i późniejsze ładowanie przekazywanie magazynowej energii samochodów elektrycznych poczty. Połączenie systemu elektrycznego (fotowoltaika i stacje ładowania) z systemem transportowym Poczty Polskiej mogą stanowić innowację procesową i technologiczną. Instalacje te wspomogą zasilenie stacji ładowania samochodów elektrycznych. MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here