Na laboratorium, izolatorium, mammograf, remonty…

Prawie 12 mln zł trafi do chełmskiego szpitala w ramach Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Tak ogromnego wsparcia dla lecznicy dawno nie było. A wszystko „przez” a może raczej „dzięki” pandemii koronawirusa.

O podziale pieniędzy w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych piszemy sporo w tym wydaniu „Nowego Tygodnia”. Wśród beneficjentów ogromnych pieniędzy znalazł się także chełmski szpital. O dotację dla lecznicy wystąpił samorząd województwa lubelskiego, który jest organem prowadzącym szpitala w Chełmie.

Pieniądze dostanie siedem projektów szpitala na łączną sumę prawie 12 mln zł. RFIL powstał do walki z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią. W pierwszym, letnim rozdaniu z pieniędzy skorzystały samorządy – głównie na inwestycje drogowe. W obecnym dotowane są inwestycje także w służbę zdrowia i bezpośrednią walkę z koronawirusem.

Chełmski szpital dostanie pieniądze m.in. na zakup nowego mammografu (ponad 856 tys. zł), modernizację Laboratorium Mikrobiologicznego, w którym będzie można przeprowadzać testy RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2 (836 tys. zł) a także remont dawnych pokoi hotelowych w biurowcu na potrzeby izolatorium (400 tys. zł).

10 segmentów na 3. i 4. piętrze biurowca zostanie wyremontowanych i wyposażonych. Do izolatorium mają trafiać pacjenci, którzy nie mogą odbywać kwarantanny w domu oraz osoby łagodnie przechodzące chorobę.

4 mln zł trafią na remonty oddziałów: obserwacyjno-zakaźnego, pulmonologii i medycyny paliatywnej a także poradni przeciwgruźliczej, aby dostosować je do pełnienia funkcji izolacyjnej na potrzeby pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem Covid-19. W ramach inwestycji zaplanowano generalny remont sal i wymianę wyposażenia, łącznie z windami.

Za 3 mln zł ma powstać Chełmski Kompleks Opieki Okołoporodowej. – To chyba najbardziej prestiżowa z naszych inwestycji, której domagają się nasi pacjenci, rodziny spodziewające się potomstwa, oczekujące coraz lepszego komfortu rodzenia – mówi Kamila Ćwik, dyrektor chełmskiego szpitala. – Kompleks umożliwi przede wszystkim porody rodzinne. Przygotujemy komfortowe sale, pomieszczenia do łagodzenia bólu porodowego. Powstanie pracownia urodynamiczna i wyremontowana zostanie poradnia ginekologiczno-położnicza, trakt porodowy, sala cięć cesarskich.

Szpital dostanie też milion złotych na modernizację przestarzałego systemu ciepłowniczego i 1,5 mln zł na modernizację wejścia do głównego budynku.

– Pandemia wymusza na nas zmianę dotychczasowej organizacji, która przestała się sprawdzać – mówi K. Ćwik. – Chcemy przebudować wejście do budynku szpitala i główny korytarz, w taki sposób, aby umożliwić bezpieczne przemieszczenie się osób i bezpieczną rejestrację pacjentów.

Inwestycje nie obciążą budżetu szpitala, bo nawet jeśli nie są dotowane w całości, to wkład własny pokrywa Urząd Marszałkowski. (bf)