Na pływalnię poczekają

Blisko 800 tys. zł wyda w tym roku miasto na trwające prace remontowe w budynku pływalni ZSO nr 8. Ale żeby basen znów mógł służyć uczniom, potrzeba jeszcze dodatkowych ponad 5 mln zł…

Na początku ubiegłego roku szkolnego nadzór budowlany podjął decyzję o wyłączeniu z użytkowania basenu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Chełmie. Powodem takiej decyzji był zły stan techniczny dachu. Jeszcze w 2016 roku urzędnicy znaleźli w budżecie 300 tys. zł na prace remontowe, ale po wykonaniu projektu i kosztorysu okazało się, że wymiana dachu będzie znacznie droższa. Prezydent Agata Fisz podjęła decyzję o przesunięciu robót na bieżący rok i zwiększeniu zakresu prac o wymianę okien. W marcu br. rozstrzygnięto przetarg. Wygrała go firma z Ludwina, która cały remont wyceniła na 795 tys. zł.
Po rozpoczęciu robót okazało się, że wymiana dachu i okien nie wystarczy, by uczniowie „Ósemki” mogli korzystać z basenu. – Cały budynek wymaga modernizacji – podkreśla Stanisław Mościcki, wiceprezydent Chełma. – W opłakanym stanie są niemal wszystkie pomieszczenia, a więc łazienki, szatnie, korytarze, nie mówiąc już o samej niecce. Wymienić należy też wszystkie urządzenia niezbędne do funkcjonowania basenu oraz wszystkie sieci. Całe szczęście, że dokumentację projektową mamy już gotową.
Projekt zakłada nie tylko modernizację pływalni, ale również dobudowę dodatkowego budynku, w którym mają mieścić się m.in. szatnie i łazienki. Całość jest oszacowana na około 5 mln zł. – Tę inwestycję planujemy na 2018 rok – mówi wiceprezydent Mościcki. – Będziemy szukać dodatkowych źródeł finansowania. Niewykluczone, że ministerstwo sportu uruchomi program, który pozwoli nam ubiegać się o pieniądze na przebudowę pływalni. Z resortu można otrzymać 50 proc. poniesionych wydatków. Po zakończeniu wszystkich prac będzie to basen z prawdziwego zdarzenia.
Urzędnicy są zdeterminowani i zapewniają, że basenu przy ZSO nr 8 z wymienionym tylko dachem i oknami nie zostawią. – Mimo że w Chełmie od kilku miesięcy funkcjonuje aquapark i jest gdzie pływać, pływalnia w „Ósemce” ma dla nas duże znaczenie. Ma służyć przede wszystkim uczniom szkoły do nauki pływania. Będzie ona również dostępna dla pozostałych mieszkańców miasta, ale za opłatą, podobnie jak ma to miejsce w I LO – wyjaśnia S. Mościcki. (ptr)