Na poligonie

Przeprawa linowa przez rzekę, walka z przeciwnikiem w wodzie czy saperskie sposoby maskowania pojazdów. Między innymi takie umiejętności doskonalili terytorialsi z powiatu chełmskiego podczas zgrupowania poligonowego.

Dobiega końca letnia edycja zgrupowania poligonowego 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w skład której wchodzi też 24 chełmski batalion lekkiej piechoty. Terytorialsi z powiatów chełmskiego, lubelskiego, lubartowskiego i włodawskiego codziennie przez dwa tygodnie doskonalili umiejętności bojowe, prowadząc działania taktyczne oraz treningi strzeleckie. Zajęcia odbywały się w stałych rejonach odpowiedzialności poszczególnych pododdziałów. Siłą i atutem żołnierzy obrony terytorialnej ma być znajomość terenu, z którego pochodzą i znają często od dziecka.

Przy realizacji zadań w czasie zagrożenia zewnętrznego, to właśnie ten element może dać przewagę nad przeciwnikiem. Żołnierze z 24 chełmskiego batalionu lekkiej piechoty uczestniczyli w zajęciach wodnych. Na Jeziorze Białym, pod okiem ratowników wodnych i medycznych doskonalili umiejętności z zakresu walki z przeciwnikiem w wodzie, ewakuacji z niej, w tym z osobą poszkodowaną, a także z podstaw „prowadzenia ognia”. Szkolili się także saperzy z 24 blp.

– W ośrodku inżynieryjno-saperskim Sitawina w Nowej Dębie realizowali oni zadania ze sporządzania zapalnika lontowego z wysadzeniem materiału wybuchowego oraz sporządzania ćwiczebnych sieci elektrycznych – informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT. – Punktem kulminacyjnym zajęć było wykonanie ukrycia (maskowania) na wojskowy pojazd terenowy metodą wybuchową. (opr. mo, fot. WOT)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here