Na ratunek w pandemii

Lubelskie pogotowie wzbogaciło się o trzy nowe ambulanse typu C, czyli najwyższej możliwej kategorii. Łącznie kosztowały niespełna 1,5 mln zł, a ich zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich. Po oficjalnej uroczystości, podczas której ratownicy otrzymali kluczyki do nowych aut, trafiły one do tzw. zespołów covidowych stacjonujących przy podstacji „Śródmieście” na ul. Spadochroniarzy.


Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie wystawia łącznie cztery takie zespoły, które służą do transportu chorych na Covid-19 lub podejrzewanych o zakażenie koronawirusem. Do tej pory wszystkie z nich poruszały się starymi, blisko dziesięcioletnimi pojazdami. Nowe karetki zbudowano na podwoziu Renault Master. Ich wyposażenie pozwala na bezpieczny transport nawet pacjentów w ciężkim stanie.

– W Polsce od wybuchu pandemii z budżetu Unii Europejskiej zakupionych zostało około 160 ambulansów. Symboliczne przekazanie kluczyków do 3 kolejnych ambulansów jest wyrazem tego jak ważne dla UE jest życie i zdrowie każdego człowieka, szczególnie w tak trudnym czasie jakim jest pandemia – podkreśla Anna Majewska z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.

To kolejne inwestycje w tabor lubelskich ratowników. W listopadzie ubiegłego roku trafiła do nich partia sześciu ambulansów na bazie pojazdów Mercedes Sprinter, których zakup pogotowie sfinansowało z własnych środków. Na tym jednak nie koniec zakupów. Jak informuje WPR SP ZOZ w lipcu tego roku planowane jest ogłoszenie przetargu na zakup następnych pięciu karetek, w tym specjalnego pojazdu do przewozu noworodków (tzw. karetka neonatologiczna – przyp. red.). Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here