Na razie przykładnie

Trwają kontrole przydomowych kompostowników. Chodzi o sprawdzenie, czy ci, którzy korzystają z ulgi, faktycznie mają kompostownik i kompostują w nim bioodpady.

Chęć kompostowania odpadów w deklaracji śmieciowej złożyło jak dotąd 310 właścicieli domków jednorodzinnych w Chełmie. Dzięki temu mogą oni skorzystać z ulgi w opłacie za odbiór śmieci. Zgodnie z ustawą fakt posiadania kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów podlega jednak kontroli. Dlatego zgodnie z zapowiedzią od minionego poniedziałku (26 września) strażnicy miejscy wraz z urzędnikami odwiedzają nieruchomości chełmian, by sprawdzić czy kompostownik na pewno stoi na posesji. W pierwszym tygodniu akcji sprawdzili 10 gospodarstw.

– Na wszystkich skontrolowanych do tej pory nieruchomościach znajdował się kompostownik, w którym kompostowane były bioodpady. Żaden właściciel nieruchomości nie został ukarany – informuje Elżbieta Fornal, kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi Departamentu Komunalnego Urzędu Miasta Chełm.

Jeśli okaże się, że ktoś mimo deklaracji nie ma kompostownika, nie kompostuje w nim bioodpadów lub odmówi poddania się kontroli, może zostać ukarany mandatem 500 zł.

Straż miejska przestrzega natomiast, że przy okazji zwraca uwagę na wywóz nieczystości ciekłych, warunki utrzymania zwierząt oraz oznakowanie posesji tabliczkami administracyjnym. (pc)