Naciągana zbiórka na szpital

Na portalu dobrazbiorka.pl ktoś próbował wyciągać od internautów pieniądze pod pozorem pomocy chełmskiemu szpitalowi. Założona zbiórka została w porę zauważona przez dyrekcję lecznicy a administrator strony natychmiast ją usunął. Sprawa trafi zapewne do policji.

Dobrazbiorka.pl to jeden z portali internetowych umożliwiający zbieranie pieniędzy na szczytne cele. Są tam akcje pomocy osobom chorym, rodzinom w trudnej sytuacji, pogorzelcom. Można dołożyć do remontów zabytków, funkcjonowania instytucji czy po prostu na spełnienie czyichś marzeń. Jedną z akcji, która w ostatnim czasie cieszy się sporym zainteresowaniem, jest pomoc w walce z koronawirusem, na którą zebrano już ponad 40 tys. zł. Ale tam gdzie pojawiają się pieniądze i ludzie, którzy gotowi są bezinteresownie je wpłacać, są też oszuści.

Przed tygodniem na portalu pojawiła się zbiórka na „chełmskie szpitale”. Ta liczba mnoga rzuciła się w oczy chełmianom, którzy chcieli wpłacić pieniądze. Bo przecież w mieście jest tylko jedna lecznica. Skontaktowali się z dyrekcją szpitala, żeby zapytać o zbiórkę.

– Pod organizacją zbiórki podpisał się Krzysztof Z., ale dane osobowe były zapewne fikcyjne, bo nie znamy tej osoby i nie wiedzieliśmy nic o zbiórce – mówi Mariusz Kowalczuk, zastępca dyrektora ds. administracyjnych w szpitalu w Chełmie. – Skontaktowałem się z administratorem strony internetowej i zbiórka została usunięta.

– Skontaktował się z nami szpital, informując, że wbrew temu, co wynikało z opisu, osoba, która założyła zbiórkę, nie posiadała na nią zgody. Niezwłocznie podjęliśmy decyzję o zawieszeniu i usunięciu zbiórki. Na zbiórce nie zdążyła pojawić się żadna wpłata. Stan w momencie jej zawieszenia i zamknięcia wynosił 0 złotych – poinformował nas Marcin Baranowski z portalu dobrazbiorka.pl.

Dyrektor szpitala sugerował, aby sprawę zgłosić do policji. – Forma zgłoszenia sprawy organom ścigania będzie przez nas konsultowana bezpośrednio z dyrekcją szpitala – mówi M. Baranowski. (bf)