Nadbużańskie pejzaże

Jeden nadbużańskich krajobrazów pędzla Stanisława Baja prezentowanych w Wirydarzu na wystawie „Rzeka Bug. Mała historia jednej kreski”

„Rzeka Bug. Mała historia jednej kreski” to tytuł wystawy w Galerii Wirydarz, która cieszy się niebywałą popularnością z dwóch przyczyn: osobowości goszczącego tu obecnie artysty, także z racji znakomitego miejsca dla jego ekspozycji.


– Gdy prowadzący Galerię Wirydarz zaproponowali mi namalowanie 12 obrazów zamkniętych w cyklu ,,Rzeka Bug”, niejako symbolizujących jej 12 odsłon w ciągu każdego miesiąca, byłem zakłopotany – mówi prof. Stanisław Baj. – Wyzwanie jednak okazało się intrygujące, bo oto w sposób dalece głębszy, z pomocą malarstwa, musiałem przyjrzeć się dość regularnie charakterystyce zmian tego żywiołu. I nie tylko go zilustrować, ale znaleźć najbardziej trafną interpretację, intrygującą malarską formę, istotę tych cyklicznych zmian.

Profesor Baj jest świetnym narratorem sztuki, estetyki. Jednak uważa, że słowa nawet ciekawe, słowa celne i prawdziwe stanowiłyby stratę dla malarstwa. Wydają się bezużyteczne w jego sztuce. Twierdzi, że natchnienie stara się czerpać z milczenia – z równowagi, ciszy i spokoju, dążąc do bezwzględnej przejrzystości i czystości przekazu. Malując uwalnia się od stresu, od niedobrego napięcia z jednoczesnym poczuciem niewiedzy, jak to czyni.

– Dorobek artystyczny Stanisława Baja obejmuje malarstwo, rysunek, także grafikę. W jego dorobku dominują portrety oraz lokalne pejzaże. Dla większości prac inspiracją są mieszkańcy Dołhobrodów oraz nadbużańskie krajobrazy – wyjaśniają Piotr i Małgorzata Zielińscy, właściciele galerii. I zapraszają.

Ekspozycja przy Grodzkiej 19

Prezentuje najnowsze dzieła, pejzaże nadbużańskie, stworzone specjalnie na tę wystawę i publikowane m.in. w Kalendarzu ze Sztuką na 2021 rok – wydanym przez Galerię Wirydarz. Wystawie towarzyszy katalog, a w nim reprodukcje prezentowanych dzieł, zaproszenie do Galerii oraz plakat i karty pocztowe. Wydarzenie zostało objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin.

Prof. Stanisław Baj – to współczesny malarz polski, wykładowca i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dzieciństwo i młodość spędził nad Bugiem. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, następnie studiował malarstwo w warszawskiej ASP. Studia ukończył z wyróżnieniem w pracowni Ludwika Maciąga. W 1982 r. podjął pracę dydaktyczną w macierzystej uczelni, gdzie prowadził Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa. Jednocześnie kierował seminariami z rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk. Był dwukrotnie prorektorem do spraw dydaktyki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz prestiżową nagrodą malarską im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2019. Papież Jan Paweł II uhonorował artystę medalem „Benemerenti”.

Wystawa trwa od 12 lutego 2021, a można ją oglądać do 29 marca 2021 – codziennie w godzinach pracy galerii, również w weekendy. Do tego czasu będzie okazja spotkać się w Galerii z samym autorem prac. O dacie spotkania można dowiedzieć pod nr. 604542612, podobnie jak rezerwować godziny wizyt. Bowiem na skutek restrykcji sanitarnych w tym miejscu może przebywać jednocześnie 5 osób. Rzecz jasna odwiedzający galerię zobowiązani są dezynfekować ręce, zakrywać usta i nos.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here