Nagroda im. Ryszarda Bendera

Wybitny lubelski historyk, wychowawca pokoleń młodzieży uniwersyteckiej, działacz katolicki – i kontrowersyjny polityk – zmarły w ubiegłym roku prof. Ryszard Bender został uhonorowany nagrodą swojego imienia.
Zdaniem współpracowników naukowca, świetnego znawcy zwłaszcza nowożytnej historii Polski, nagroda im. prof. Ryszarda Bendera będzie stanowić szczególny dowód pamięci i najlepszą formę oddania szacunku współtwórcy lubelskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Wyróżnienie będzie przyznawane za „najlepszą pracę doktorską z dziedziny historii Polski nowożytnej i najnowszej oraz chrześcijańskiej nauki społecznej”, obronioną w latach 2014-16.
Nagroda, w wysokości 5 tys. zł została ufundowana przez rodzinę prof. Bendera. Prace – jeden egzemplarz wydrukowany – należy przesyłać na adres: KIK 20-060 Lublin ul. Rayskiego 3, drugi w formie elektronicznej na adres prace@kik.lublin.pl do końca kwietnia 2017 r. Uroczystość wręczenia nagrody nastąpi 11 listopada 2017 r. w siedzibie KIK w Lublinie.
Prof. Bender był działaczem niezależnych organizacji katolickich doby PRL. Jako poseł na Sejm był pierwszym, który publicznie upomniał się o prawdę o Katyniu. Po 1989 r. związany był z ruchami o charakterze chrześcijańsko-narodowym. Zasiadał w Senacie. Był także przewodniczącym lubelskiego Sejmiku Województwa. Krytykowany za wyraziste poglądy, ceniony był powszechnie jako dydaktyk i historyk. TAK