Nagrody KAJ-a

Wiadomo już, komu przypadną nagrody imienia Kazimierza Andrzeja Jaworskiego za 2016 rok. Radni podjęli w tej sprawie stosowne uchwały.

Wnioski do nagrody KAJ-a przyjmowane były od 1 października do 1 grudnia 2016 r. W Chełmie nie brakuje osób wyróżniających się osiągnięciami w dziedzinie artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury, za które przyznawane są statuetki KAJ-a. Kapituła oceniła dorobek wszystkich kandydatów i wybrała tych, którzy w 2016 r. zasłużyli na nie najbardziej. Wybór ten zaaprobowali w ubiegłym tygodniu radni, podejmując stosowne uchwały. W kategorii twórczości literackiej i artystycznej statuetkę KAJ-a i nagrodę finansową w wysokości 6 000 zł przyznano Janowi Uścimiakowi, artyście rzeźbiarzowi. Laureat zajmuje się rzeźbą od niemal 50 lat. Stworzył ponad 2000 dzieł. Jego rzeźby znajdują się m.in. w Muzeum Ziemi Chełmskiej, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Muzeum Archeologii i Etnografii w Łodzi, Muzeum Lubelskim, Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego we Włodawie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Artysta wielokrotnie nagradzany był na regionalnych i ogólnopolskich konkursach sztuki ludowej.
W kategorii animatora kultury statuetkę KAJ-a oraz nagrodę 6 000 zł przyznano Wandzie Jaroszczuk, współzałożycielce Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych „Razem na Kresach”. Statuetkę KAJ-a w kategorii mecenatu przyznano spółce Jacek Kozak & Mirosław Kozak, wspierającej od kilkunastu lat wydarzenia kulturalne w Chełmie.
Nagrodę specjalną za całokształt pracy artystycznej w postaci srebrnej statuetki KAJ-a przyznano Bożenie Zawiślak-Dolny, wszechstronnej wokalistce, mającej osiągnięcia zarówno w repertuarze operowym, operetkowym, jak i musicalowym. Chełmianka, nazywana „Twarzą Opery Krakowskiej” występuje na najważniejszych scenach w kraju. Srebrną statuetkę KAJ-a przyznano też Chórowi Ziemi Chełmskiej „Hejnał” im. Mieczysława Niedźwieckiego, który w 2016 r. obchodził jubileusz 50-lecia działalności. „Hejnał” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych zespołów artystycznych Chełma.
Uroczyste wręczenie nagród planowane jest podczas „Urodzin Miasta” w styczniu br. (mo)