Nagrody wokół żądła

Fundacja Rozwoju KUL we współpracy z Instytutem Architektury Krajobrazu oraz Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli organizuje ogólnopolski konkurs „Bliżej pszczół”.

 
Do 30 listopada br. mogą zgłaszać się uczniowie klas III szkół gimnazjalnych i klas maturalnych (III i IV) szkół ponadgimnazjalnych. – Wiedza uczestników będzie sprawdzana najpierw w eliminacjach szkolnych, gdzie przewidziany jest test wiedzy o pszczołach miodnych i jej biologii. Zwycięzcy tego etapu konkursu zostaną wyłonieni do 15 stycznia, drugi etap na KUL w Lublinie przewidziany jest 1 marca 2017 roku – informuje Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.

Uczestnicy oprócz wiedzy o pszczołach i roślinach miododajnych będą musieli wykazać się umiejętnością rozpoznawania sprzętu pszczelarskiego. Zwycięscy gimnazjaliści otrzymają laptopy, smartfony i tablety oraz możliwość przyjęcia w poczet uczniów Technikum Pszczelarskiego i udziału w Międzynarodowych Zawodach Młodych Pszczelarzy. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oprócz nagród rzeczowych przewidziano indeksy na kierunek architektura krajobrazu lub gospodarka przestrzenna KUL. (EM.K.)

Pszczoła w mieście

Od lata tego roku na dachu jednego z budynków Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mieszkają pszczoły. Uniwersytet założył swoją mini pasiekę zaraz po zmianie miejskich przepisów porządkowych, zabraniających hodowli pszczół w centrum Lublina. Do zmiany tych przepisów przyczyniła się zainicjowana przez KUL konferencja i otwarta dyskusja zatytułowana „Pszczoła w mieście”.