Najlepsi w ubezpieczeniach

Uczniowie dwudziestu szkół z naszego regionu awansowali do wojewódzkiego etapu olimpiady ZUS pod hasłem „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Przed nimi ogólnopolski finał – już w marcu.


– W sumie zgłosiło się 34 tys. uczniów z prawie tysiąca szkół w całej Polsce, w tym 1,6 tys. uczniów z województwa lubelskiego. Konkurs zorganizował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Daje on uczniom wiedzę o prawach i obowiązkach wynikających z ubezpieczeń społecznych: o emeryturach, zasiłkach, prowadzeniu własnej firmy. Zwycięzcy w finale mogą liczyć na indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji na wielu uczelniach i nagrody rzeczowe – informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Uczniowie musieli wiedzieć m.in., w jakim terminie opłaca składki przedsiębiorca, jakie świadczenia można otrzymać z ubezpieczenia chorobowego i jak jest dzielona składka emerytalna. W zmaganiach brały udział trzyosobowe zespoły. Do dalszego etapu wśród uczniów szkół z Lublina zakwalifikowała się młodzież z: ZS Transportowo-Komunikacyjnych im. T. Kościuszki, ZS Chemicznych i Przemysłu Spożywczego, I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, ZS Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej i Zespołu Szkół Elektronicznych. (EM.K.)