Najlepsi w województwie!

(30 listopada) Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie po raz piąty zdobyła tytuł Najlepszej biblioteki w województwie lubelskim w Rankingu Bibliotek „Rzeczpospolitej” i Instytutu Książki. W klasyfikacji krajowej włodawska książnica znalazła się na 12. miejscu.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Pałacu Rzeczypospolitej (siedziba Biblioteki Narodowej) w Warszawie, dyplom przyznający włodawskiej książnicy tytuł „Najlepszej biblioteki w województwie lubelskim w Rankingu Bibliotek” z rąk Dariusza Jaworskiego – dyrektora Instytutu Książki i Marcina Piaseckiego – redaktora zarządzającego dziennika „Rzeczpospolita” odebrali: dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Jacek Żurawski oraz zastępca dyrektora ds. merytorycznych MBP Włodawa Małgorzata Zińczuk. W uroczystościach uczestniczyła również Edyta Pietrzak – kierownik Działu Regionalnego MBP.
W rankingu wzięły udział placówki z całego kraju. Zwyciężyła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin (298,08 pkt.), najlepsza w województwie wielkopolskim, notując ogromny skok z miejsca 500. w poprzednim roku. Na miejscu drugim znalazło się Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów (285,47 pkt.). Trzecie miejsce zajęła, awansując z 5., Gminna Biblioteka Publiczna w Światkach (279,50 pkt.), najlepsza w województwie warmińsko-mazurskim.
Ocenie podlegały m.in. następujące wskaźniki: czytelnicy bibliotek publicznych na 100 mieszkańców; wypożyczenia księgozbioru na 1 czytelnika w woluminach; powierzchnia bibliotek na 100 mieszkańców; dostęp do Internetu, katalog on-line; księgozbiór bibliotek na 1000 mieszkańców. (-)